Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

fot. M. Zakrzewski
Galeriafot. M. Zakrzewski

Marcin Masecki, muzyk polskiej sceny niezależnej, pianista, kompozytor, dyrygent, laureat prestiżowego Paszportu „Polityki”, wykona dziś ostatnie sonaty Beethovena z zatyczkami w uszach i w specjalnych słuchawkach wygłuszających. Jak mówi: Kiedy Beethoven pisał swoje ostatnie sonaty fortepianowe był już od wielu lat całkowicie głuchy. Miało to konkretne przełożenie na jego proces kompozytorski. (...) Paradoksalnie umożliwiło mu to tworzenie niezwykle oryginalnych i mocno abstrakcyjnych form, często ledwie mieszczących się w tradycyjnych możliwościach percepcyjnych.

Czy taka interpretacja utworów Ludwiga van Beethovena pozwoli je lepiej zrozumieć? Jak „słyszał" swoje dzieła sam Bethoveen? Czy możemy przybliżyć się do jego perspektywy? Koncert Beethoven: ostatnie sonaty fortepianowe odbędzie się dzisiaj o godz. 17.00 na Dziedzińcu Muzeum Archeologicznego Dziś także premiera płyty o tym samym tytule, która ukazuje się nakładem wydawnictwa Lado ABC. Wstęp wolny.