Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

Galeria

Ogród Łazarz zaprasza na cykl warsztatów dla dzieci
RE:TEKTURA, RE:CORD, RE:PORTER

Łazarski cykl warsztatowy ma na celu oswojenie najmłodszych mieszkańców Łazarza z dzielnicą poprzez prowadzenie w niej nieformalnych zajęć edukacyjnych dotykających relacji miasto-⁠dziecko. Projekt stawia pytania o relacje pomiędzy przestrzenią, jej rozplanowaniem i zagospodarowaniem a podmiotami, które tę przestrzeń zamieszkują. Głównym celem programu jest aktywizowanie do uczestniczenia w tworzeniu wspólnej przestrzeni, zarówno tej fizycznej jak i mentalnej oraz międzypokoleniowa integracja środowiska lokalnego poprzez twórcze działania w Ogrodzie Łazarz, czyli miejscu współtworzonym przez mieszkańców. W ramach cyklu odbędą się trzy moduły warsztatowe nastawione na procesowe budowanie relacji w grupie, odkrywanie dzielnicy, budowanie tożsamości lokalnej, opowiadanie osobistych narracji, kształtowanie kreatywnych postaw, umiejętności manualnych i świadomości ekologicznej oraz wielowymiarowe przekształcanie przestrzeni w ramach osiedlowego projektu Ogród Łazarz.

Każdy z modułów składa się z trzech, półtoragodzinnych spotkań warsztatowych poświęconych różnym sposobom kontaktu pomiędzy dzielnicą, a jej najmłodszymi mieszkańcami.

Re:tektura – architektura okiem dziecka

W ramach cyklu warsztatów skupionych wokół architektury Łazarza odpowiemy na pytania: jak wygląda Łazarz z poziomu metr dwadzieścia? Czym jest miasto dla dzieci i jak je przekształca? Jak rysują się ścieżki dzielnicowych architektów? Podczas zajęć odbędą się przestrzenne spacery z architektem po ulubionych zakątkach młodych uczestników, budowanie wielkoformatowej makiety fragmentu miasta z materiałów recyklingowych oraz projektowanie i tworzenie tekturowych mebli ogrodowych. Jeden z projektów, wybrany spośród prac dzieci, zostanie zrealizowany przez zespół rękodzielników i architektów, i na stałe zagości w łazarskim ogrodzie.


Re:cord – dźwięki ulicy, brzmienie dzielnicy

Cykl warsztatów wokół krajobrazu dźwiękowego, z którymi mieszkańcy Łazarza obcują na co dzień. Słuch to bardzo wrażliwy i wyraźnie eksplorowany zmysł w miejskim środowisku, dlatego też jednym z głównych celów zajęć, będzie spotkanie najmłodszych z akustycznym pejzażem łazarskiej okolicy. Podczas spacerów uczestnicy zapoznają się z historią odwiedzanych miejsc oraz uzyskają wskazówki dotyczące korzystania ze sprzętu do nagrywania i przetwarzania odnalezionych dźwięków.


Re:porter

Zajęcia w ramach spotkań wokół reportażu pozwolą młodym odkrywcom wcielić się role dzielnicowych dziennikarzy. Międzypokoleniowe doświadczenie kontaktu wokół potrzeb i historii mieszkańców, w których pytającymi będą dzieci, a opowiadającymi dorośli, to bezpieczna przestrzeń edukacyjna do rozwoju komunikacji interpersonalnej, kształtowania wrażliwości na osoby starsze i ich doświadczenia, a także dostarczenia beneficjentom wiedzy na temat dzielnicy Łazarz.

Na spotkania zapraszamy w każdy czwartek począwszy od 23 kwietnia do końca sierpnia!

***

prowadzenie warsztatów:
Agnieszka Różyńska

Absolwentka polsko-angielskiej Szkoły Trenerów Młodzieżowych, Studium Animacji Społecznej i Kulturalnej oraz kursu liderów organizacji pozarządowych; wieloletnia animatorka działań młodzieżowych.