Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

Maciej Zakrzewski
GaleriaMaciej Zakrzewski

Od „Czarodziejskiej góry" rozpoczęły się dzieje opery polskiej w XXI wieku. – pisze Jacek Marczyński, krytyk „Rzeczpospolitej”, wymieniając spektakl jako pierwszy w muzycznym podsumowaniu 2015 roku. Jacek Hawryluk zamieszcza spektakl w opublikowanym w „Gazecie Wyborczej” zestawieniu najważniejszych wydarzeń roku w muzyce klasycznej, opisując swoje wrażenia słowami: Miało być wydarzenie i było – premiera tej opery na festiwalu Malta wzbudziła wiele emocji. (...) Jeśli ktoś ostatnio zwątpił w polską operę współczesną, odzyskał wiarę. Dorota Szwarcman, krytyk tygodnika „Polityka”, operę Pawła Mykietyna wymienia na trzecim miejscu w podsumowaniu minionego roku, w kategorii „Muzyka Poważna”, uzasadniając: Wybitna muzyka, znakomici wykonawcy, poruszająca całość. „Czarodziejska góra” opera Pawła Mykietyna, z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reżyserii Andrzeja Chyry i ze scenografią Mirosława Bałki, która powstała z inicjatywy i miała światową premierę na 25. Malta Festival Poznań, znalazła się także w kulturalnych podsumowaniach 2015 roku Trójki – Polskiego Radia, Cuture.pl oraz dziennika „Polska”.

Wcześniej spektakl przyniósł Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu Andrzejowi Chyrze. Paweł Mykietyn, kompozytor opery, otrzymał w minionym roku prestiżowe: Nagrodę Specjalną miesięcznika „Teatr” oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej 2015 w kategorii „Osobowość Roku”. Barbara Kinga Majewska, odtwórczyni roli Kławdii, znalazła się natomiast w trójce nominowanych i może otrzymać Paszport „Polityki”, w kategorii „Muzyka Poważna”.

Spektakl jest jedyną operą w zestawieniu „Teatralnych hitów 2015” przygotowanym dla portalu Culture.pl przez Annę Legierską. Znalazł się także w podsumowaniach roku audycji Programu 3 Polskiego Radia: „Trójki Pod Księżycem” oraz „Radiowego Domu Kultury”. Zachęcamy do oddawania głosów na „Czarodziejską Górę” w plebiscycie na „Wydarzenie Roku” organizowanym przez redakcję „Radiowego Domu Kultury”.

Cieszymy się sukcesami spektaklu, gratulujemy jego twórcom i obiecujemy kolejne spotkania z „Czarodziejską górą” w Polsce i na świecie w 2016 roku.