Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

Czytanie 'Golgoty Picnic' na Placu Wolności, 2014 / fot. Marcin Oliva Soto
GaleriaCzytanie 'Golgoty Picnic' na Placu Wolności, 2014 / fot. Marcin Oliva Soto

7 października w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone tematom cenzury religijnej w Polsce. Punktem wyjścia do rozmów będą wydarzenia, które rozegrały się wokół spektaklu Golgota Picnic w reż. Rodrigo Garcii podczas Malta Festival Poznań 2014. Rozmowę z udziałem Edwina Bendyka, ks. Andrzeja Draguły, Hanny Wróblewskiej i Ewy Majewskiej poprzedzi spektakl Chóru Kobiet Magnificat. Spotkanie będzie także premierą książki "GOLGOTA PIKNIK POLSKA. Sztuka – religia – demokracja" pod redakcją Agaty Adamieckiej-Sitek i Iwony Kurz (Wydawcy: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wydawnictwo Krytyki Politycznej). 

Przypominamy, że od września 2014 dostępny jest raport dotyczący odwołania spektaklu Golgota Picnic. Dokument zbiera listy, oświadczenia, wypowiedzi, porządkuje chronologię wydarzeń i opisuje działania stron konfliktu. Wskazuje on na główne podmioty działań – oburzonych, biskupów, polityków, zespół Malty, policję, ludzi kultury i mediów – oraz przedstawia skalę i rodzaj ich działań przed i po odwołaniu spektaklu. Raport zawiera również dwie analizy – Wojciecha Brzozowskiego, który omawia wydarzenia z perspektywy prawnej i Wiesława Godzica, który analizuje obecność sprawy Golgota Picnic w mediach.

PRZECZYTAJ