Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

Marcin Oliva Soto
GaleriaMarcin Oliva Soto

Zachęcamy do oddawania głosów na spektakl na polskieradio.pl! Wśród osób biorących udział w głosowaniu redakcja Trójki rozlosuje radioodbiorniki cyfrowe.

Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś – redaktorzy Radiowego Domu Kultury, spektakl komentowali w radiowej Trójce dzień po prapremierze w słowach: Jesteśmy pod wrażeniem festiwalu a także (i) światowej premiery opery Pawła Mykietyna „Czarodziejska Góra”, którą mogliśmy w piątek zobaczyć. Opera na podstawie powieści Thomasa Manna powstała dzięki współpracy Mykietyna, Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i Andrzeja Chyry. Oprawiona scenografią Mirosława Bałki jeszcze dzisiaj i jutro pokazywana będzie w Poznaniu – a potem wyruszy w Polskę. Powinna pojechać także w świat - tego twórcom życzymy!

Opera została także wyróżniona w podsumowaniach roku Programu Pierwszego i Drugiego Polskiego Radia. Wśród pięciu krytyków – komentatorów dwójkowej audycji „O wszystkim z kulturą”, aż trzech – Dorota Kozińska, Ewa Szczecińska i Adam Suprynowicz, wskazało „Czarodziejską górę” Mykietyna jako najważniejsze wydarzenie 2015 roku w muzyce. Dorota Kozińska, krytyk m.in. „Tygodnika Powszechnego”, „Teatru” i autorka bloga „Upiór w operze”, swój wybór uzasadniała w słowach: utwór, który odsłonił najlepsze i najpiękniejsze cechy polskiego teatru i polskiej sceny muzycznej. Dorota Kołodziejczyk wymieniła natomiast operę wśród najważniejszych wydarzeń teatralnych 2015 roku Programu I Polskiego Radia.

Zestawienie pozostałych wyróżnień dla „Czarodziejskiej góry” Pawła Mykietyna można znaleźć na www.malta-festival.pl . Głosowanie w plebiscycie trójkowego RDK do jutra w specjalnej zakładce na polskieradio.pl!