Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

Michael Nyman / fot. Francesco Guidicini
GaleriaMichael Nyman / fot. Francesco Guidicini

Z okazji 25. urodzin Malta Festival Poznań przypomina twórczość brytyjskiego kompozytora Michaela Nymana, pierwszej gwiazdy „Malty” z 1995 roku. Muzyka Nymana będzie motywem przewodnim maratonu filmowego „Malty” w sobotnie popołudnie 18 kwietnia. W programie m. in. trzykrotnie nagrodzony Oscarem Fortepian Jane Campion, Wyliczanka Petera Greenawaya i warsztaty dla dzieci.

Jako kompozytor muzyki filmowej Michael Nyman doczekał się kilkunastu nagród i wyróżnień. Był kilkukrotnie nominowany do Złotego Globu, BAFTA i Cezara. Ścieżka dźwiękowa do Fortepianu Jane Campion rozeszła się w imponującej liczbie trzech milionów egzemplarzy. I choć kino pozostaje jedną z najważniejszych dziedzin twórczości Brytyjczyka, to Nyman z powodzeniem komponuje także opery, dzieła kameralne i symfoniczne.

Zanim na dobre rozpoczął karierę kompozytorską, Michael Nyman był wpływowym krytykiem muzycznym, wykładowcą akademickim i operatorem filmowym. Na planie poznał Petera Greenawaya, a ten, zaintrygowany jego twórczością, zaproponował mu skomponowanie muzyki do jednego ze swoich obrazów. Takie były początki Nymana-kompozytora filmowego, który dla Greenawaya stworzył kilkanaście ścieżek dźwiękowych. Nie bez powodu duet Nyman‑Greenaway porównuje się do współpracy Felliniego i Nino Roty. Popularnością i uznaniem wśród kompozytorów muzyki filmowej Nyman dorównuje Ennio Morricone.

Podczas spotkania obejrzymy Wyliczankę, mroczny, porywający wizualnie kryminał Greenawaya o trzech kobietach‑morderczyniach. W programie maratonu znajdą się także dwa oscarowe filmy z muzyką Nymana: wspomniany Fortepian Jane Campion oraz Człowiek na linie Jamesa Marsha, dokument opowiadający o francuskim linoskoczku, który w 1974 roku przeszedł po linie rozwieszonej pomiędzy wieżami World Trade Center w Nowym Jorku. Wprowadzenie do twórczości kompozytora oraz rozmowę z widzami poprowadzi Adam Kruk, dziennikarz „Filmu” i krytyk filmowy.

Równolegle do projekcji filmu odbędą się warsztaty dla dzieci. Mali eksperymentatorzy, mając do dyspozycji różne materiały, zbudują na Placu Wolności swoje idealne miejsce na ziemi – wyspę marzeń.
 

HARMONOGRAM MARATONU FILMOWEGO Z MUZYKĄ MICHAELA NYMANA

15:00 - WOLNO DZIECIOM: A gdyby tak na placu WOLNO stanęła wyspa... - eksperyment miejski II na placu Wolności / warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat / prowadzenie: Elżbieta Niewiadomska, Katarzyna Wąsowska / bezpłatne zapisy: zapisy@malta-festival.pl
17:00 - CZŁOWIEK NA LINIE reż. James Marsh, muz. Michael Nyman, 94 min.
18:30 - WYLICZANKA reż. Peter Greenaway, muz. Michael Nyman, 119 min.
21:30 - FORTEPIAN reż. Jane Campion, muz. Michael Nyman, 121 min. 

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY
Dołącz do wydarzenia na FB!