Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

Medal 16. PKO Poznań Maratonu
GaleriaMedal 16. PKO Poznań Maratonu

Od ćwierć wieku festiwal Malta wie, jak połączyć wielkie koncerty światowych gwiazd z eksperymentalnymi spektaklami, kameralnymi projektami w przestrzeni miejskiej, całodobowym życiem przestrzeni festiwalowych i rozmowami z filozofami, socjologami czy literaturoznawcami. Fuzja tych elementów to znak szczególny festiwalu Malta, który od ćwierć wieku łączy w Poznaniu różne kultury, tradycje i formy. Elementem wspólnym tych narracji jest chęć zrozumienia współczesnego świata poprzez sztukę.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta powstał w 1991 roku w mieście postrzeganym jako pragmatyczne, skoncentrowane na inwestycjach, rozwoju gospodarczym, charakteryzującym się wysokim poziomem życia mieszkańców. W pierwszych latach istnienia Festiwalu tereny wokół toru wioślarskiego oraz samo jezioro Malta (od którego swoją nazwę wzięło to wydarzenie) były miejscem barwnych pochodów, pełnych rozmachu plenerowych inscenizacji w wykonaniu grup teatralnych z całego świata. W pole gry zmieniały się także poznańskie rynki, ulice i skwery, gdzie odbywały się kameralne, spontaniczne akcje angażujące przypadkowych przechodniów. Dziesiątki tysięcy poznaniaków brały udział w pierwszych w Polsce spektaklach światowej sławy grup teatralnych i w koncertach takich gwiazd muzycznych, jak Faith no More, Portishead, Michael Nyman, Manu Chao czy Buena Vista Social Club.

Z upływem lat Festiwal wzrastał na energii zmiany, budowania na nowo relacji społecznych, demokracji, otwierania się na świat. Po kilkunastu latach ewaluowania formuły programowej festiwal Malta stał się jednym z najważniejszych letnich wydarzeń kulturalnych w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

Festiwal nie przestaje się zmieniać, reaguje na potrzeby otoczenia i kierunki rozwoju kultury. Od trzech lat serce festiwalu bije na poznańskim placu Wolności, gdzie przez trzy czerwcowe tygodnie działa Generator Malta – otwarta agora wymiany idei, sztuki i zabawy. Z programu interdyscyplinarnego wyłonił się temat przewodni każdej edycji – Idiom – który mierzy się ze współczesnymi zagadnieniami życia społecznego i kulturalnego. Od tego czasu program festiwalu, w roli kuratorów, współtworzyli tacy twórcy jak Romeo Castellucci, uhonorowany Złotym Lwem na Biennale w Wenecji, Stefan Kaegi i Rodrigo García, laureaci nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne, nazywanej teatralnym Oscarem czy Tim Etchells, lider legendarnej brytyjskiej grupy Forced Entertainment. Festiwal świętując w czerwcu tego roku 25 lat, przedstawił kuratorów kolejnych trzech edycji: Lotte van den Berg, Olivera Frljića i Goran Injac oraz Jan Lauwersa, których sylwetki można poznać na www.malta-festival.pl.

Malta Festival Poznań jest synonimem nowatorskiego podejścia do procesu twórczego, w którym obok aktorów biorą udział amatorzy – młodzież, lokalni mieszkańcy i przypadkowi widzowie. W ten sposób na kilkanaście dni miasto zaczyna bić rytmem Festiwalu, a mieszkańcy „oddychają” sztuką. Podobną magią charakteryzuje się PKO Poznań Maraton, który na weekend zamienia miasto w wielkopolską stolicę sportu, a jego mieszkańcy zarażają się od maratończyków nawykiem aktywnego spędzania czasu. Na starcie stają obok siebie zawodowcy i amatorzy, a wzdłuż trasy ustawiają się tłumnie lokalni mieszkańcy i przypadkowi przechodnie. I tak jak podczas Malta Festival Poznań, tak podczas maratonu rozgrywa się na ulicach miasta pokaz indywidualnych umiejętności, w trakcie którego biegacze (niejako aktorzy) potrzebują do ukończenia zawodów (spektaklu) wsparcia kibiców (widowni).

16. PKO Poznań Maraton, start: 11 października 2015 r.