
Twórczość Góreckiego jest często zestawiana z muzyką Arvo Pärta, bohatera minionej edycji Nostalgia Festival Poznań. Polski kompozytor, podobnie jak Estończyk, przeszedł twórczą przemianę. Porzucił fascynację awangardą lat 50. i 60., która otworzyła mu drogę na scenę „Warszawskiej Jesieni” i „polskiej szkoły kompozytorskiej”. Nie rezygnując z najnowszych technik kompozytorskich XX-wieku, zwrócił się ku wartościom z pozoru już z dawna wyeksploatowanych – pełnych prostoty zwrotów melodycznych, konsonansowej harmoniki, intensywnej dynamiki i ekspresji.
Do historii światowej muzyki Henryk Mikołaj Górecki przeszedł jako kompozytor „III Symfonii”. Nagranie utworu rozeszło się w ponadmilionowym nakładzie po obu stronach Atlantyku – będąc największym komercyjnym sukcesem polskiej muzyki współczesnej. Płyta znalazła się na czele list przebojów muzyki poważnej, ale doskonale radziła sobie też w rankingach popowych m.in. wyprzedzając Stinga zestawieniu Billboard 200. Górecki stał się ikoną i jako jedyny Polak w 2007 r. znalazł się na liście 100 żyjących geniuszy brytyjskiego „The Telegraph”, dzieląc 32. miejsce z Princem.
Kompozytor był wielokrotnie honorowany nagrodami i odznaczeniami. Jego „Refrenem” op. 21 na orkiestrę zdobył III miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, a w 1973 roku I lokatę zajął tam „Ad Matrem” op. 29 na sopran, chór i orkiestrę. Był laureatem m.in. Orderu św. Grzegorza Wielkiego, najwyższego odznaczenia papieskiego, jakie może otrzymać osoba świecka. Miał na swoim koncie również liczne tytuły doktora honoris causa, m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu w Montrealu. Otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.
Henryk Mikołaj Górecki zmarł w 2010 roku. Premiera jego ostatniego, nieopublikowanego dzieła „Sanctus Adalbertus” op. 71 miała miejsce 4 listopada 2015 roku w Krakowie.
„[Górecki] posługuje się właściwie wspomnieniami muzycznymi; to są właściwie bardzo proste formuły melodyczne, zwroty muzyczne, fragment tańca, pieśni religijnej; odczuwa się w nich melodie z przeszłości, piosenki z dzieciństwa. Ta nostalgia za pięknym, dawnym harmonijnym światem muzycznym tu jest przywoływana”. – mówił o fenomenie muzyki Góreckiego w jednym z wywiadów Tadeusz Wilecki.
Jaka będzie Nostalgia Henryka Mikołaja Góreckiego? Kolejne szczegóły w przyszłym roku na www.nostalgiafestival.pl.