Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

Laureaci Nagrody Miesięcznika
GaleriaLaureaci Nagrody Miesięcznika "Teatr" / Marta Ankiersztejn_Fotografia

Twórcy opery „Czarodziejska góra”, otrzymali wczoraj w Klubie Komediowym nagrody Miesięcznika „Teatr” [obejrzyj relację fotograficzną z rozdania nagród]. Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu teatralnego 2014/15 otrzymał Andrzej Chyra. Paweł Mykietyn, za operę „Czarodziejska góra” i muzykę do spektakli teatralnych, uhonorowany został Nagrodą Specjalną Miesięcznika „Teatr”.

Gratulujemy również laureatom Nagrody im. Aleksandra Zewlerowicza – Halinie Rasiakównie i Juliuszowi Chrząstowskiemu.

„Teatr” to najstarsze polskie czasopismo poświęcone teatrowi współczesnemu. Jury doceniło pracę Andrzeja Chyry przy „Czarodziejskiej górze” operze Pawła Mykietyna z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i scenografią Mirosława Bałki, która powstała z inicjatywy Malta Festival Poznań i miała swoją prapremierę podczas 25. edycji tego wydarzenia. Operę będzie można zobaczyć 15 listopada na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach w sekcji spektakle mistrzowskie.

Nagrody za sezon teatralny 2014/15 przyznawało jury w składzie Jacek Cieślak, Łukasz Drewniak, Jacek Kopciński (przewodniczący), Jolanta Kowalska, Wojciech Majcherek oraz Kalina Zalewska. Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepsze kreacje aktorskie w sezonie 2014/15 otrzymali: Halina Rasiakówna za rolę Mai Auersberger w „Wycince/Holzfällen” Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz Juliusz Chrząstowski za rolę Orcia w „Nie-boskiej komedii. WSZYSTKO POWIEM BOGU!” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Laureatami przyznawanej od 1976 r. Nagrody im. Konrada Swinarskiego były największe osobowości polskiego teatru takie jak Andrzej Wajda, Jerzy Grotowski, Krystian Lupa, Jerzy Grzegorzewski, Grzegorz Jarzyna czy Krzysztof Warlikowski. W tym roku oprócz Andrzeja Chyry do Nagrody im. Swinarskiego nominowani byli Ewelina Marciniak za reżyserię „Portretu damy” wg powieści Henry’ego Jamesa oraz Monika Strzępka za reżyserię „Nie-boskiej komedii. WSZYSTKO POWIEM BOGU!”.

Andrzej Chyra jest absolwentem wydziału aktorskiego i reżyserii PWST w Warszawie. Jako reżyser zadebiutował spektaklem „Z dziejów alkoholizmu w Polsce” w 1994 r. Szerokiej publiczności znany jest przede wszystkim z ról w filmach takich jak „Dług”, „Komornik”, „W imię” czy „Zmruż oczy”. W 2012 r. wystawił w Operze Bałtyckiej w Gdańsku bardzo dobrze ocenionych przez krytyków „Graczy” Dymitra Szostakowicza i Krzysztofa Meyera.

Nagrodą Specjalną Miesięcznika „Teatr” nagradzani byli w zeszłych latach m.in. Jerzy Radziwiłowicz, Andrzej Łapicki, Danuta Szaflarska i Jerzy Jarocki. Paweł Mykietyn jest pierwszym kompozytorem, który otrzymał to wyróżnienie. Komponował muzykę na zamówienie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Polskiego Radia, festiwalu Warszawska Jesień. Jest on autorem muzyki do wielu spektakli Krzysztofa Warlikowskiego. Od 2008 r. pełni funkcję dyrektora muzycznego Nowego Teatru w Warszawie. Jako kompozytor muzyki teatralnej wielokrotnie współpracował także z takimi reżyserami jak Piotr Cieślak, Paweł Łysak i Grzegorz Jarzyna.

„Czarodziejska góra” jest koprodukcją Malta Festival Poznań, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Programu II Polskiego Radia.