Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

© 2014, Birgit Püve/Arvo Pärt Centre
Galeria© 2014, Birgit Püve/Arvo Pärt Centre

Maraton jest przedsmakiem 8. edycji Nostalgia Festival Poznań, która odbędzie się 22-24 października i w całości poświęcona będzie twórczości estońskiego kompozytora.

Nominowany do Oscara „Fotograf wojenny”, w reżyserii Christiana Freia, to dokument o Jamesie Nachtweyu, słynnym twórcy fotografii wojennych, laureacie m.in. nagrody World Press Photo. Muzykę do filmu skomponował Arvo Pärt a także znana poznańskiej publiczności Eleni Karaindrou oraz David Darling. Producentem muzyki jest Manfred Eicher, legendarny założyciel ECM, bliskiej duchowi Nostalgii wytwórni płytowej, z którą związany jest Arvo Pärt i wielu innych artystów prezentowanych w historii festiwalu. 

Pokaz „Fotografa wojennego” poprzedzą projekcje rejestracji koncertów i dokumentu o Arvo Pärcie. W 1998 r. odwiedził on Poznań a jego wizytę zarejestrował Mariusz Grzegorzek, tworząc jedyny polski film o kompozytorze. Podczas nostalgicznego maratonu obejrzymy nagrania dwóch koncertów, podczas których utwory Arvo Pärta takie jak „Miserere” i „Tabula Rasa” interpretowali w Poznaniu Bornus Consort Ensemble, Orkiestra Młodej Filharmonii, chór i soliści pod batutą Marcina Sompolińskiego. Portret Arvo Pärta stworzony z dwudziestu czterech ważnych momentów i z najważniejszych utworów muzycznych kompozytora zobaczymy w „24 Preludes for a Fugue” Doriana Supina.

Program maratonu filmowego z muzyką Arvo Pärta:

17:30 24 preludes for a fugue, reż. Dorian Supin
19:30 Rejestracja poznańskich koncertów: Miserere, Tabula Rasa, reż. Mariusz Grzegorzek
21:30 Fotograf wojenny, reż. Christian Frei

11 września, Fundacja Malta, ul. Ratajczaka 44, wstęp wolny