Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

fot. Marta Ankiersztejn
Galeriafot. Marta Ankiersztejn

Nagroda wręczona została 11 listopada podczas uroczystej Gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Koryfeusze Muzyki Polskiej przyznaje od pięciu lat Kolegium Elektorów, w skład którego wchodzą rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii, dziennikarze z mediów zajmujących się muzyką, przedstawiciele związków i organizacji branżowych, a także dotychczasowi laureaci. Organizatorem nagrody jest Instytut Muzyki i Tańca.

W ubiegłym roku laureatem nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku został Włodek Pawlik, laureat prestiżowej nagrody „Grammy 2014”, a w poprzednich latach m.in. Piotr Beczała (2013) i Zygmunt Krauze (2012).

Laureat tegorocznej nagrody – Paweł Mykietyn – komponował muzykę na zamówienie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Polskiego Radia czy festiwalu Warszawska Jesień. Od 2008 r. pełni funkcję dyrektora muzycznego Nowego Teatru w Warszawie. Jest autorem muzyki do wielu spektakli Krzysztofa Warlikowskiego, Piotra Cieślaka, Pawła Łysaka, Grzegorza Jarzyny a także do filmów takich twórców jak Małgorzata Szumowska, Mariusz Treliński, Andrzej Wajda czy Jerzy Skolimowski. Paweł Mykietyn jest laureatem Paszportu „Polityki” (2000) a także został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).

We wrześniu podczas 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni kompozytor otrzymał nagrodę za muzykę do filmu „11 minut” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Miesiąc później odebrał Nagrodę Specjalną Miesięcznika „Teatr” za operę „Czarodziejska góra” i muzykę do spektakli teatralnych. 

Wydarzeniem roku zostało otwarcie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Festiwal Otwarcia. Nagrodę Honorową otrzymał Maestro Stanisław Skrowaczewski.

Laureatom wybranym przez polskie środowisko muzyczne wręczono statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka. Nagrodom w kategorii Osobowość Roku oraz Nagroda Honorowa towarzyszyły nagrody finansowe ufundowane kolejno przez Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Gratulujemy Pawłowi Mykietynowi oraz pozostałym laureatom!

Pokazaną prapremierowo na Malta Festival Poznań operę Pawła Mykietyna „Czarodziejska góra”, w reżyserii Andrzeja Chyry, z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i scenografią Mirosława Bałki, będzie można zobaczyć już w niedzielę 15 listopada o godz. 18.00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach, w sekcji spektakle mistrzowskie. Informacje o festiwalu i biletach na spektakl dostępne są na: www.festiwal-interpretacje.pl.

„Jest to sprawiedliwy i właściwie oczekiwany werdykt. 44-letni Paweł Mykietyn nagrodzony został Koryfeuszem jako osobowość roku, bo też o jego twórczości mówiło się ostatnio wyjątkowo dużo. Jego opera „Czarodziejska góra" to najważniejsze wydarzenie nie tylko tego roku, ale być może całej dekady.” – pisze o nagrodach Jacek Marczyński, krytyk muzyczny „Rzeczpospolitej”.