Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

Remont pomnika Adama Mickiewicza na ulicy Krakowskie Przedmieście w Warszawie (1978), fot. Jacek Barcz / FORUM
GaleriaRemont pomnika Adama Mickiewicza na ulicy Krakowskie Przedmieście w Warszawie (1978), fot. Jacek Barcz / FORUM

W sobotę, 6 czerwca o godz. 12.00 pod pomnikami Adama Mickiewicza w Wilnie i w sześciu miastach w Polsce odbędzie się publiczne czytanie Do przyjaciół Moskali. Z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza symboliczny wiersz zamykający III część Dziadów przeczytają dziennikarze, publicyści, naukowcy, lokalni działacze – niezależni liderzy opinii publicznej. W Poznaniu Do przyjaciół Moskali przeczytać miała Izabella Cywińska, która z powodów zdrowotnych nie będzie mogła włączyć się w akcję. Na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza wiersz przeczyta Michał Merczyński, dyrektor Malta Festival Poznań.

W innych miastach wiersz przeczytają Adam Michnik (Warszawa), Piotr Mucharski (Kraków), prof. Inga Iwasiów (Szczecin), prof. Stanisław Nicieja (Opole), Romuald Mieczkowski po polsku i Birute Jonuskaite po litewsku (Wilno), Galyna Szyjan pisarka i tłumaczka (Lwów).

Czytanie odbywa się w ramach obchodów 15-lecia Instytutu Adama Mickiewicza. Z tej okazji zaplanowano m.in. wydarzenia związane z ważnymi dla patrona Instytutu datami, takimi jak data jego ślubu czy właśnie 6 czerwca. Tego dnia w Moskwie urodził się przyjaciel autora Dziadów, Aleksander Puszkin – poeta, który wprowadził Mickiewicza w środowisko elity postępowej inteligencji rosyjskiej i wywarł ogromny wpływ na jego rozwój.

---

Aleksander Puszkin – rosyjski poeta, dramaturg i prozaik, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu rosyjskiego, autor wierszy politycznych o wymowie wolnościowej, zesłany przez cara na Kaukaz.

Temat walki z caratem o niepodległość Polski powraca w najważniejszych utworach Adama Mickiewicza. Podczas podróży do Rosji poeta poznał środowisko dekabrystów, młodych intelektualistów rosyjskich. Mickiewicza i Puszkina połączył wspólny wróg – carat, i wiara w wartość, jaką jest wolność.

Rocznica urodzin Puszkina to doskonała okazja, aby przypomnieć o tej niezwykłej przyjaźni. To również dobry moment, aby powiedzieć raz jeszcze, że władza absolutna, nielicząca się z obywatelami i ich potrzebami nie może zniszczyć przyjaźni i ideałów łączących ludzi pochodzących z różnych narodów.

Do przyjaciół Moskali w różnych miastach czytać będą:

Warszawa – Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”;
Kraków – Piotr Mucharski, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”;
Szczecin – prof. Inga Iwasiów, literaturoznawczyni, krytyczka literacka, poetka i prozaiczka;
Opole – prof. Stanisław Nicieja, historyk;
Poznań – Michał Merczyński, manager kultury, dyrektor Malta Festival Poznań;
Wilno – po polsku – Romuald Mieczkowski, redaktor kwartalnika "Znad Wilii", pisarz, poeta i publicysta; po litewsku – Birute Jonuskaite, dziennikarka, poetka, pisarka i tłumaczka, wiceprezes Związku Pisarzy Litewskich.
Lwów – Galyna Szyjan znana pisarka i tłumaczka - godz 13.00 czasu lokalnego.