Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

Fot. mat. Kulczyk Investments SA
GaleriaFot. mat. Kulczyk Investments SA

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jana Kulczyka. Był założycielem Kulczyk Holding i Przewodniczącym Rady Nadzorczej międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments. Jako jeden z największych polskich przedsiębiorców, przyczynił się do sukcesu gospodarczego i rozwoju cywilizacyjnego kraju.

Angażował się w działalność charytatywną i w rozwój polskiego sportu. Był miłośnikiem i mecenasem sztuki. Zainicjował bezprecedensową dotację prywatnego przedsiębiorstwa dla budowy Muzeum Historii Żydów Polskich. Wspierał m.in. Teatr Wielki-Operę Narodową w Warszawie, Teatr Wielki w poznaniu, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, Transatlantyk Festival, Teatr Muzyczny w Poznaniu, liczne wydarzenia kulturalne, premiery filmowe i wystawy. Od dwudziestu pięciu lat, rokrocznie wspierał festiwal Malta. Był jednym z Fundatorów, współtwórców i przyjaciół Fundacji Malta.

W 2012 roku otrzymał Nagrodę „Mecenas Kultury” przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w czerwcu tego roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.