Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

Teren Parku Cytadela liczący około 100 hektarów powierzchni oferuje mieszkańcom Poznania wypoczynek wśród zieleni. W północnej części parku, od strony ulicy Za Cytadelą znajduje się jedno z najciekawszych i najurokliwszych jego miejsc. Mowa tu o rozległym rosarium, w którym posadzono różne gatunki róż, krzewów i drzew. Jego centrum stanowi staw, a na jego skarpach można usiąść na ławkach. Najprzyjemniej jest tutaj w okresie kwitnienia kwiatów.

Podczas Malta Festival Poznań 2015 rosarium stanie się obiektem działań performatywnych chorwackiej artystki Vlatki Horvat. 

Park Cytadela w Poznaniu powstał w latach 60. XX wieku na terenach dawnego pruskiego Fortu Winiary. W średniowieczu w miejscu tym na wzgórzu uprawiano winorośl oraz istniały wsie Winiary i Bonin. W XIX wieku Prusacy przenieśli mieszkańców obu miejscowości, a Wzgórze Winiarskie przekształcili w kompleks wojskowy. Twierdzę w lutym 1945 roku zdobyła Armia Radziecka, doprowadzając do znacznych zniszczeń. Dziś pozostały jedynie fragmenty dawnych umocnień.