Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

fot. Maciej Zakrzewski / Wystawa NOCNY POZNAŃ W BLASKU NEONÓW
Galeriafot. Maciej Zakrzewski / Wystawa NOCNY POZNAŃ W BLASKU NEONÓW

Na miesiąc przed inauguracją 25. Malty, Polskę odwiedził kurator tegorocznego idiomu - Tim Etchells. Artysta pojawił się na konferencji prasowej w Warszawie, następnego dnia w Poznaniu, obszernie nakreślając dziennikarzom swoją wizję idiomowego programu.

Kurator odwiedził wystawę Nocny Poznań w blasku neonów w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Urodzinowym prezentem, wręczonym Malcie podczas festiwalu, będzie neon Etchellsa z napisem Never sleep. Praca pojawi się przy wejściu do Starej Rzeźni m.in. „po to, by przypominać nam o codzienności podporządkowanej ekonomii i nowoczesnym technologiom, wymuszającej na nas dwudziestoczterogodzinną czujność. - To także apel do artystów, by byli zawsze świadomi zmian zachodzących wokół nas i umieli nadać im właściwy kierunek tak, by korzystało na tym społeczeństwo” - tłumaczy Etchells.

W dniu poznańskiej konferencji odbyło się otwarte spotkanie z kuratorem poprowadzone przez programerkę festiwalu Katarzynę Tórz. Jak mówi Michał Merczyński „kurator Malty zapowiada, że cały tegoroczny idiom jest próbą przyjrzenia się społecznym i politycznym przemianom, jakie zachodzą wokół nas od 30 lat. - Chcemy powiedzieć "sprawdzam" w kontekście tego, co w roku milenijnym ogłaszało ONZ: że zniknie głód na świecie i zmniejszymy wydatki na zbrojenia. 

Zdjęcia z wystawy Nocny Poznań w blasku neonów dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Poznaniu.