Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

Galeria

3 tygodnie, 259 wydarzeń, 533 artystów, 35 miejsc. Za miesiąc rusza 25. edycja Malta Festival Poznań, która potrwa od 8 do 28 czerwca.

Wydarzeniami tegorocznej Malta Festival Poznań będą światowe premiery: opera inspirowana powieścią „Czarodziejska góra” wg Thomasa Manna, z muzyką Pawła Mykietyna, librettem Małgorzaty Sikorskiej Miszczuk, w reżyserii Andrzeja Chyry i scenografii Mirosława Bałki oraz instalacja/koncert Romea Castellucciego – komentarz do powieści „Doktor Faustus”. Urodzinowym prezentem będzie otwarty koncert Michael Nyman Band nad jeziorem Malta.

Tim Etchells, kurator Idiomu Nowy Ład Światowy / New World Order, razem ze swoim zespołem Forced Entertainment zaprezentuje dwa spektakle „The Notebook” i „Tomorrow's Parties”. W programie Idiomu znajdą się zaproszone przez niego spektakle i instalacje preformatywne m.in. Tiago Rodriguesa, Vlatki Horvat, Rabiha Mrouégo, Schwalbe, Winter Family, Deborah Paerson i Pietera de Buyssera. Rimini Protokoll oraz Edit Kaldor zrealizują na Malcie swoje najnowsze projekty site-specific, angażujące poznaniaków w proces twórczy. Projekty są koprodukcją europejskiej sieci House on Fire, której członkiem jest Malta Festival Poznań.

Od rana do nocy festiwalowe życie tętnić będzie na placu Wolności, gdzie od trzech lat odbywają się maltańskie koncerty, akcje artystyczne, spektakle teatralne, dyskusje, zajęcia na świeżym powietrzu oraz Silent Disco. Generator Malta, miejska sekcja festiwalu, inicjuje całoroczne działania w ogrodach społecznościowych Wilda i Łazarz oraz wspiera Dzielnico przy animowaniu opuszczonego kiosku na Jeżycach. W tym roku w Ogrodach będzie można obejrzeć zewnętrzne galerie sztuki. Artyści zaproszą także do ponownego odkrycia dobrze znanych poznaniakom miejsc. Swoje specjalne miejsce znajdą na „Malcie” najmłodsi. Na placu Wolności powstanie Świetlica dla dzieci oraz przestrzeń, w której w weekendy odbywać się będą warsztaty dla rodzin, czytania i spektakle dla najmłodszych.

Tegoroczna Malta to także 18 projektów tanecznych programu Stary Browar Nowy Taniec, pokazy spektakli przygotowanych przez uczniów szkół z różnych krajów świata w ramach Młodej Malty (organizowanej przez Gimnazjum i Liceum Akademickie Da Vinci wspólnie z Wyższą Szkołą Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa) oraz przedstawienia dla najmłodszych w ramach programu Sztuka Szuka Malucha (organizowane przez Art Fraction Foundation we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka). Na festiwalu zaprezentujemy również przegląd najciekawszych wydarzeń z repertuaru Teatru Nowego i Teatru Polskiego w Poznaniu, Republiki Sztuki Tłusta Langusta, Sceny Roboczej, Teatru Ósmego Dnia, Centrum Kultury Zamek oraz Polskiego Teatru Tańca.

----

*„Never Sleep" to tekst neonu, który Tim Etchells przygotował specjalnie na Malta Festival Poznań. 8 czerwca neon zostanie umieszczony przy wejściu do poznańskiej Starej Rzeźni.
 


Powrót do informacji prasowych