Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

Vlatka Horvat. This Here and That There: Los Angeles. Photo: Vincent Alpino. Courtesy the artist.
GaleriaVlatka Horvat. This Here and That There: Los Angeles. Photo: Vincent Alpino. Courtesy the artist.
  • 15th Extraordinary Congress to prawie pięciogodzinny spektakl – spotkanie siedmiu kobiet, emigrantek z krajów byłej Jugosławii. Tematy będące punktem wyjścia do rozmowy są losowane przez moderatorkę, która tasuje kilkadziesiąt kart z takimi hasłami jak „Tito”, „Ex-Ju nostalgia”, „zaginione życia”. Opowieści kobiet są improwizowane. Ten nietypowy kongres dopuszcza do głosu historie niewypowiedziane, z politycznego punktu widzenia nieistotne, ale wynikające z konkretnych ludzkich losów. Uczestniczki zmieniają się w zależności od miasta i kraju, w którym projekt jest pokazywany. Artystka za każdym razem współpracuje z innymi emigrantkami. Projekt miał premierę podczas London International Theatre Festival w czerwcu 2014 r.

    W trakcie spektaklu publiczność może wchodzić i wychodzić w dowolnym momencie jego trwania.

  • Vlatka Horvat

    Urodzona w Chorwacji jest artystką wizualną, tworzy instalacje, rzeźby, projekty fotograficzne, wideo, performansy, projekty fotograficzne i tekstowe.W centrum jej zainteresowania znajduje się postaci ludzkiej usytuowanej w niepewnym położeniu i jej relacji z otoczeniem. W podejmowanych działaniach dokonuje rearanżacji i rekonfiguracji obiektów oraz stwarza przestrzenie społecznych relacji i gra z ich możliwymi układami. Vlatka Horvat studiowała teatr i performance w Chicago, na uniwersytecie Roehampton w Londynie obroniła oparty na praktyce artystycznej doktorar. Po dwudziestu latach pobytu w USA artystka obecnie mieszka w Londynie. Jej prace pokazywane były na całym świecie, m.in. na 11th Istanbul Biennial, nowojorskim The Kitchen, Disjecta w Portland, STROOM (den Hague), MOMA PS1 w Nowym Jorku. Vlatka Horvat jest reprezentowana przez galerie: Zak/Branicka w Berlinie, annex14 w Zurychu i Rachel Uffner w Nowym Jorku.

  • Idea: Vlatka Horvat

    15th Extraordinary Congress: London was co-commissioned by LIFT and 14-18 NOW, WW1 Centenary Art Commissions. A House on Fire Project, supported by the Cultural Programme of the European Union and the National Lottery through the Heritage Lottery Fund and Arts Council England and presented with Battersea Arts Centre.