Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

mat. prasowe
Galeriamat. prasowe
 • Dokumentalny film poświęcony Edwardowi Snowdenowi, który w połowie 2013 r. ujawnił, jak NSA i amerykańskie organy wywiadowcze, w imię ochrony bezpieczeństwa swoich obywateli, szpiegują i inwigilują miliony osób. W filmie Snowden, przebywający wtedy w Hong Kongu, spotyka się z dokumentalistą i reporterem, któremu opowiada swoją historię, dzieli się informacjami i przemyśleniami. Film zdobył Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”.

  Edward Snowden żartował sobie, że jestem pierwszą znaną mu osobą, która ma większą paranoję od niego. I to z kolei jemu pomogło zaufać mnie.
  Laura Poitras

 • Laura Poitras

  Amerykańska dziennikarka i dokumentalistka urodzona w Bostonie. Kształciła się na szefa kuchni. Przez dziesięć lat pracowała w restauracjach w Bostonie i San Francisco, gdzie skończyła wydział reżyserii na San Francisco Art Institute. Potem przeniosła się do Nowego Jorku. W New School studiowała socjologię i nauki polityczne. Jej pierwszy film Flag Wars opowiada o gentryfikacji afroamerykańskiej dzielnicy przez białą społeczność homoseksualną.

  Kiedy 11 września 2001 r. miał miejsce atak na World Trade Center, była w Nowym Jorku. Nakręciła wtedy film O' Say, Can You See. W 2006 r. w Iraku nakręciła pierwszą część trylogii o Ameryce - My Country, My Country. Film został nominowany do Oscara. W 2010 r. w więzieniu w Guantanamo powstała druga część - The Oath. W 2011 r. zaczęła zbierać materiały do trzeciej części, poświęconej inwigilacji. W tym celu spotkała się z Williamem Binneyem, sygnalistą i byłym pracownikiem Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), Julianem Assange'em i Jacobem Appelbaumem - specem od bezpieczeństwa w internecie.

  W 2013 r. skontaktował się z nią Edward Snowden, współpracownik NSA, były pracownik CIA, który jej przekazał tajne dokumenty świadczące o masowej inwigilacji prowadzonej przez amerykański wywiad. Trzecia część trylogii stała się tak naprawdę filmem o Snowdenie. Za Citizenfour Poitras dostała Oscara. W 2014 r. razem z dziennikarzami Glennem Greenwaldem i Jeremym Scahillem założyli niezależny portal newsowy Intercept.

 • Reżyseria: Laura Poitras
  Gatunek: dokumentalny
  produkcja:NiemcyUSAWielka Brytania
  premiera: 15 maja 2015 (Polska) 10 października 2014 (świat)
  nagrody: Oscar BAFTA Satelita Independent Spirit DGA Eddie oraz 5 innych nagród i 5 nominacji