Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

fot. Tanzquartier Wien
Galeriafot. Tanzquartier Wien
  • Doskonały austriacki choreograf Willi Dorner powraca do Poznania i zaprasza nas do tańca! Przenosząc na taniec zasady tradycyjnego karaoke, przy użyciu narzędzi komercyjnej branży rozrywkowej i udziale publiczności, “dance karaoke” rewitalizuje pojęcie wspólnotowości w tańcu („tańczenia razem” niegdyś tak popularnego i przypisanego do publicznych przestrzeni i okazji). Oddając się radości kopiowania tańca gwiazd muzycznych teledysków, ale i specjalnie nagranych w prywatnych sytuacjach zwykłych ludzi poproszonych o taniec do swojej ulubionej muzyki, praca proponuje także refleksję nad zalewającą nas kulturą celebrytów, których (nie tylko ruchy) chcemy naśladować, pozwalając jednocześnie by przez chwilę solowego tańca przed ekranem, każdy poczuł się jak jedna z gwiazd lub swój własny taniec podniósł do rangi gwiazdorskiej.

    Spektakl w ramach wystawy LET'S DANCE

  • Willi Dorner 

    Jest jednym z najciekawszych europejskich i jednym z najbardziej znanych w świecie austriackich artystów tańca. W swojej pracy łączy choreografię, sztukę wideo i praktykę kuratorską, by poprzez mariaż dyscyplin obnażać i kwestionować schematy percepcji ruchu i tańca.

    Dorner studiował taniec oraz jego pedagogikę i terapię tańcem (jest certyfikowanym nauczycielem techniki Alexandra). W latach 1983- 1986 kształcił sie w wiedenskim Konserwatorium Muzyki i Sztuk Scenicznych, a następnie w Erick Hawkins Studio oraz w School for Body-Mind Centering in Developmental Movement w Nowym Yorku. Jako tancerz współpracował z Andrew Harwoodem, Dani Lepkoff, Irene Hultman i Stephenem Petronio. Był członkiem Nina Martin’s™ Company w Nowym Yorku oraz I.D.A. – Mark Tompkins Company w Paryżu. Od końca lat 80 tworzy własne prace, a w 1999 roku założył w Wiedniu Cie. Willi Dorner , w której ramach stworzył kilkadziesiąt choreografii, prac wideo i instalacji. Jego spektakle prezentowane były na całym świecie, zarówno w Europie (w tym także w Polsce), jak i w Azji oraz w obu Amerykach. Dorner tworzył także jako gościnny choreograf dla Opery Wiedeńskiej, Irlandzkiego Teatru Tańca w Dublinie oraz dla Szkockiego Teatru Tańca.