Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

fot. Agata Schreyner
Galeriafot. Agata Schreyner
 • Doktor Faustus jest instalacją/koncertem inspirowanym powieścią Thomasa Manna o tym samym tytule. Główny bohater książki, Adrian Leverkühn, jest człowiekiem racjonalnym i wycofanym z życia, przekraczającym w swojej muzyce dozwolone granice moralne i filozoficzne. W zamian za artystyczny geniusz zawiera pakt z diabłem. To jednak układ bardzo przewrotny, jego efektem jest bowiem największe dzieło Leverkühna, wzniosły hymn do Boga. Instalacja Romeo Castellucciego nie jest ilustracją, ale syntetyzującym obrazem, komentarzem do powieści Thomasa Manna, której głównym wątkiem jest relacja między złem i sztuką. To temat obecny w wielu przedstawieniach Castellucciego z lat 90. XX w., np. w Lucifero czy Genesi: From the Museum of Sleep.

  Spotkanie z Romeem Castelluccim odbędzie się 24 czerwca o godzinie 20:00 na Placu Wolności.

  W projekcie wykonywany jest utwór Zoltána Kodálya Sonata na wiolonczelę solo, op. 8.

  Instalacja powstała na zamówienie i jest produkcją Malta Festival Poznań 2015. 

  Pula bezpłatnych wejściówek została wyczerpana.

 • Romeo Castellucci

  Jeden z najbardziej cenionych współczesnych reżyserów i myślicieli teatru. Uchodzi za następcę takich wizjonerów, jak Jerzy Grotowski, Tadeusz Kantor czy Robert Wilson. Ukończył Scenografię i Malarstwo na bolońskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1981 r. założył wraz z siostrą Claudią oraz przyszłą żoną Chiarą Socìetas Raffaello Sanzio – stowarzyszenie mające działać na pograniczu teatru, performansu i sztuk wizualnych, po to by badać możliwości ekspresji teatralnej poza porządkiem fabularnym. Przez 25 lat zespół funkcjonował jako swoista instytucja rodzinna, fenomen na europejskiej scenie teatralnej. Od 2006 roku Romeo, Chiara i Claudia tworzą w ramach Socìetas autonomiczne przedstawienia. Od tego czasu reżyser realizuje też projekty poza Socìetas Raffaello Sanzio – instalacje, opery i spektakle teatralne.

  W 2005 r. Romeo Castellucci został kuratorem teatralnej sekcji Biennale w Wenecji, w 2008 r. – artystą stowarzyszonym, czyli współtworzącym program festiwalu w Awinionie. W 2013 r. został nagrodzony na Festiwalu w Wenecji Złotym Lwem w kategorii „Teatr” za całokształt twórczości. W tym samym roku był kuratorem Idiomu Oh Man, oh Machine na Malta Festival Poznań. Była to jego kolejna wizyta w Poznaniu. Po raz pierwszy pojawił się w Polsce w 2002 r.: zaprezentował wówczas na festiwalu Malta głośny spektakl Genesi: From the Museum of Sleep. W 2004 r. powrócił do Poznania z przedstawieniem Voyage au bout de la nuit, a w roku 2013 ze spektaklem Four Seasons Restaurant oraz koncertem Prelude to an Event – zrealizowanym wspólnie ze Scottem Gibbonsem na zamówienie Malta Festival Poznań.

 • reżyseria: Romeo Castellucci

  dramaturgia: Dorota Semenowicz

  realizacja: One Event

  wiolonczeliści: Adam Krzeszowiec, Wojciech Fudala

  W projekcie wykonywany jest utwór Zoltána Kodálya Sonata na wiolonczelę solo, op. 8.