
Centrum Praktyk Edukacyjnych przy Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Fundacja Malta oraz Fundacja Międzymiastowa zapraszają animatorów i edukatorów kulturowych, nauczycieli oraz pracowników instytucji kultury, działających w Poznaniu i powiecie poznańskim, do udziału w Edukacyjnej giełdzie projektów/pomysłów/potrzeb. Pokaż się!, która odbędzie się 5 i 6 listopada 2015 roku w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w powiecie.
Głównym celem giełdy jest promocja i wsparcie lokalnych inicjatyw z zakresu edukacji kulturowej, a przede wszystkim inicjowanie nowych sieci współpracy międzysektorowej. Jednymi z najważniejszych elementów giełdy będą prezentacje najciekawszych projektów. Zapraszamy do składania zgłoszeń. Nabór trwa do 25 października. Formularz znajduje się na stronie: cpe.poznan.pl.oraz tutaj:
Formularz aplikacyjny na giełdę
Zachęcamy także do udziału w panelach dyskusyjnych z zakresu edukacji kulturowej oraz w warsztatach prowadzonych przez doświadczonych trenerów (m.in. z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” czy Centrum Inicjatyw Młodzieżowych „Horyzonty”). Gośćmi specjalnymi Pokaż się! będą eksperci zajmujący się m.in. dofinansowaniami, prawem autorskim czy realizacją projektów animacyjnych, którzy udzielą porad w ramach otwartych stolików eksperckich.
Formularz aplikacyjny na warsztatySzczegółowy program giełdy dostępny w zakładce PROGRAM. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązują zapisy na: zapisy@cpe.poznan.pl
PROGRAM EDUKACYJNEJ GIEŁDY POKAŻ SIĘ!
05.11.2015 Sala pod Zegarem / CK ZAMEK
10:00 – 13:00 WARSZTAT „Pomysł w ruch! Pisanie i ewaluacja projektów”
prowadzenie: Agnieszka Różyńska, Kulturhauz / Koalicja Kulturotwórców
13.00 – 13.30 OTWARCIE GIEŁDY
13:00 – 16:30 PREZENTACJE PROJEKTÓW I ANIMATORÓW / STOLIKI EKSPERCKIE
(Urząd Miasta Poznania, KontenerArt, Wielkopolskie Kuratorium Oświaty, Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej)Centrum Amarant
Agnieszka Łukaszyk
Stowarzyszenie Zielona Grupa
Fundacja Fabryka Sztuki
Ciemnica
Fundacja AD ARTE
Nowa Siła Kuratorska
Łazarz- Otwarta Strefa Kultury
Młody Uniwersytet Artystyczny
Stowarzyszenie Akademia Myśli
Gimnazjum w Koziegłowach
Liceum Plastyczne im.Piotra Potworowskiego w Poznaniu
Szkoła podstawowa nr 9 im. dra Franciszka Witaszka
Gimnazjum nr 40 w Zespole Szkół nr 5 w Poznaniu
Gimnazjum nr 6 w Poznaniu
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 i 2 w Poznaniu
Stowarzyszenie Most Przyjaźni "Kartlosi"
Stowarzyszenie Wędrowni Architekci
16:00 – 19:00 WARSZTAT „Pełna sala! Promocja działań edukacyjnokulturowych”
prowadzenie: Anna Ostrowska, Centrum Sztuki Dziecka
17:00 – 18:30 PANEL DYSKUSYJNY „Jak to się robi? Edukacja kulturowa poza szkołą”
06.11.2015 Sala pod Zegarem / CK ZAMEK
10:00 – 13:00 WARSZTAT „Jak poruszyć górę lodową? Edukacja antydyskryminacyjna w szkole” prowadzenie: Olga Stobiecka-Rozmiarek, Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Młodzieżowych „Horyzonty“
13:30 – 16:30 PREZENTACJE PROJEKTÓW I ANIMATORÓW / STOLIKI EKSPERCKIE
(Narodowe Centrum Kultury, Wydział Studiów Edukacyjnych UAM, Muzeum Sztuki w Łodzi)
pix.house
POTWORKI
5 zmysłów
Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Drzwi”
Stowarzyszenie Manufaktura Epickich Produkcji
Komitet Lokalny AIESEC w Poznań
Fundacja jak Malowana
Mały Dom Kultury
ZAKŁAD MAKERSPACE
Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia w Poznaniu
X Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu
Społeczna Waldorfska Szkoła w Poznaniu
Wydział Studiów Edukacyjnych UAM
Galeria Arsenał
ICHOT Brama Poznania
Artykwariat
Teatr Nowy w Poznaniu
16:00 – 19:00 WARSZTAT „Zróbmy to razem! Metody pracy ze społecznością lokalną”
prowadzenie: Katarzyna Wala, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
17:00 – 18:30 PANEL DYSKUSYJNY „Wspólny program. Animacja kulturowa we
współpracy ze szkołą”
POMYSŁ W RUCH! / 5.11 / 10:00
Masz pomysł? Dowiedz się jak go zrealizować i pozyskać na niego dofinansowanie!
Podczas warsztatów, opartych na wspólnej pracy i wymianie doświadczeń dowiecie się jak ustrukturyzować swój pomysł i zaplanować jego realizację. Poznacie podstawy profesjonalnych narzędzi zarządzania projektami oraz w ramach pracy zespołowej wypracujecie metody kreatywnego rozwiązywania problemów.Przedmiotem warsztatów będą następujące treści:
● czym jest projekt?
● jak zdiagnozować potrzebę społeczną i dostosować do niej pomysł?
● w jaki sposób sformułować zamierzenia, cele i potrzeby projektowe?
● jak sformułować wniosek projektowy, by pozyskać fundusze?prowadzenie:
Agnieszka Różyńska - absolwentka polsko-angielskiej Szkoły Trenerów Młodzieżowych, Studium Animacji Społecznej i Kulturalnej oraz kursu liderów organizacji pozarządowych; koordynatorka komunikacji i promocji programu performatywnego Art Stations Foundation, koordynatorka projektów angażujących społeczność lokalną w Generatorze Malta (Malta Festival Poznań), wieloletnia animatorka działań młodzieżowych.PEŁNA SALA / 5.11 / 16:00
Komunikowanie i promowanie wydarzeń z zakresu animacji kulturowej dla dzieci i młodzieży wywołuje zarówno wśród animatorów jak i nauczycieli szereg pytań, na które będziemy próbowali odpowiedzieć w ramach warsztatów:
• jak współpracować ze szkołą i działać aktywnie?
• jak zainteresować swoimi działaniami inne instytucje/ partnerów?
• jak promować wydarzenie by jego dzieci i młodzież chciały w nim uczestniczyć? jakimi kanałami i narzędziami komunikacyjnymi się posługiwać?W ramach warsztatu uczestnicy poznają gotowe już rozwiązania, a także będą wspólnie pracować nad problemami, z którymi się aktualnie borykają.
prowadzenie:
Anna Ostrowska – absolwentka kierunków historia sztuki i filmoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, nauczyciel Wiedzy o kulturze w poznańskim II LO, wieloletni współpracownik Muzeum Narodowego w Poznaniu w charakterze edukatora muzealnego oraz współpracownik Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, w którym organizuje widownię podczas m.in Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!.JAK PORUSZYĆ GÓRĘ LODOWĄ? / 6.11 / 10:00
Wyzwiska, wyśmiewanie, dręczenie, agresja to jedne z elementów szkolnej
rzeczywistości, które mogą być przejawem wykluczania ucznia, uczennicy czy grupki uczniów z klasy. Zjawiska te zaprzeczają idei tworzenia bezpiecznego oraz
przyjaznego środowiska do uczenia się, zabawy, tworzenia i rozwoju.
Jeśli jesteś ciekawa/ciekawy jaki związek ma góra lodowa z przeciwdziałaniem dyskryminacji – zapraszam do wspólnej pracy.Warsztat przeplatać będą ćwiczenia, omówienia i elementy teoretyczne.
Spotkanie ma być inspiracją do podjęcia działań na rzecz przeciwdziałania
dyskryminacji w środowisku szkolnym. Poprzez doświadczenie serii ćwiczeń, będziemy szukać odpowiedzi na kluczowe pytania:• Co jest ważne w edukacji antydyskryminacyjnej?
• Od czego zacząć?
• Jakich narzędzi używać?To wszystko po ty, by nauczyciele, edukatorzy i animatorzy świadomie, skutecznie i być może wspólnie działali na rzecz zmiany, postaw i zachowań osób, które dyskryminują w środowisku szkolnym.
prowadzenie:
Olga Stobiecka-Rozmiarek – trenerka edukacji międzykulturowej i dramy, od 10 lat pracuje z młodzieżą i pracownikami młodzieżowymi na styku edukacji formalnej i pozaformalnej. Inicjuje i realizuje projekty edukacyjno-kulturowe aktywizujące młodzież. Jest członkinią Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA oraz poznańskiego Stowarzyszenia CIM Horyzonty. Tworzyła zespół trenerski I edycji projektu Dramowej Akademii Antydyskryminacyjnej w Wielkopolsce.
ZRÓBMY TO RAZEM / 6.11 / 16:00Chcesz pracować w przestrzeni społecznej, ale nie wiesz jak? Sprawdź, w jaki sposób dotrzeć do ludzi i zachęcić ich do wspólnego działania. Podczas warsztatów dowiesz się również jak przeprowadzić proste badania potrzeb i problemów lokalnej społeczności. Poznasz także kilkanaście metod pracy z zakresy animacji społeczno-kulturowej. W ramach pracy zespołowej wypracujemy twórcze sposoby przekształcania zaprezentowanych metod, na konkretne projekty animacyjne.
Przedmiotem warsztatów będą następujące treści:
• jak przeprowadzić diagnozę lokalną?
• w jaki sposób przekuć wnioski z diagnozy na projekt animacyjny?
• jak zrealizować ciekawe działanie z zakresu animacji społeczno-kulturowej?
prowadzenie:
Katarzyna Wala – antropolożka kulturowa, badaczka jakościowa, doktorantka etnologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2012 roku Latająca Socjolożka w programie Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Specjalizuje się w metodologii badań jakościowych. W swojej pracy naukowej zajmuje się koncepcjami zamieszkiwania, umiejscowienia i wykluczenia z kultury różnych grup społecznych. W ramach współpracy z Towarzystwem, projektuje i realizuje warsztaty oraz szkolenia dla różnych grup społecznych („Pracownie Orange”, „Seniorzy w Akcji”, „Zoom na UTW” i in.); prowadzi badania jakościowych, w tym diagnozy i konsultacje społeczne (programy: „Generator Pomysłów dla Bibliotek”, „Zoom na Rady Seniorów” i in.)STOLIKI EKSPERCKIE / 5.11 / 13:30 – 16:30
Anna Mazur
Wydział Kultury Urzędu Miasta w Poznaniu
- możliwość współpracy Wydziału Kultury z organizacjami pozarządowymi w zakresie edukacji kulturalnej dotyczącej finansowego wsparcia konkursowego i pozakonkursowego (warunków konkursu, kryteriów oceny)
Ewa Łowżył
KontenerArt w Poznaniu
- doświadczenie z zakresu prowadzenia projektu w przestrzeni publicznej, kreowanie i promocja nowych projektów, projektowanie informacji PR, budowanie środowiska / koalicji / kooperacji wokół problemów społecznych i kulturalnych
Anna Mirska-Czerwińska
Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie
- doświadczenie z zakresu realizacji projektów edukacyjnych: filmowych, artystycznych i antydyskryminacyjnych oraz przygotowywania materiałów pomocniczych dla nauczycieli - kursy internetowe i scenariusze szkoleń.
Zakres obowiązków w organizacji:
- merytoryczne: planowanie nowych projektów, monitoring, projektowanie i konsultowanie materiałów merytorycznych;
- finansowe: przygotowanie wniosków o dotacje, fundraising skierowany do darczyńców indywidualnych, monitoring budżetów projektowych;
- sieciowanie: nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z partnerami;
- strategiczne: planowanie rozwoju działu i organizacji.
Joanna Christop, Karolina Adamska
Wydział Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Poznaniu
- możliwość upowszechniania dobrych praktyk, a także wspomaganie poprzez inspirowanie i intensyfikowanie w szkołach procesów służących poprawie i doskonaleniu jakości pracy, ukierunkowanych na rozwój uczniów; prowadzenie spraw dotyczących innowacji i eksperymentów pedagogicznych; konkursy tematyczne i inne inicjatywy edukacyjne; prowadzenie spraw dotyczących prezentacji osiągnięć uczniów; inicjowanie, opracowanie oraz wdrożenie edukacyjnych projektów krajowych i międzynarodowych, w tym wizyt studyjnych; współpraca przy organizacji konkursów przedmiotowych; ewaluacja zewnętrzna szkół i placówek oraz edukacja mniejszości narodowej i etnicznejSTOLIKI EKSPERCKIE / 5.11 / 13:30 – 16:30
Agnieszka Cybal-Michalska, Barbara Bedołek-Kozierowska
Wydział Studiuów Edukacyjnych Uniwresytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu- możliwość pozyskiwania funduszy zewnętrznych na działania edukacyjne i kulturalne (rozpoczęła się nowa perspektywa finansowania działań z funduszy unijnych tym samym pojawiły się nowe możliwości i nowe kierunki rozwoju)
Irena Madej, Justyna Smolińska
Dział Komunikacji /Dział Programów Dotacyjnych Narodowe Centrum Kultury w Warszawie- możliwość zapoznania się z portalem Platforma Kultury, który służy realizacji projektów, konkursów, składaniu wniosków, naborowi na szkolenia, staże oraz promocji działań
- możliwość zdobycia wiedzy na temat pracy Działu Programów Dotacyjnych NCK, który opracowuje koncepcje i regulaminy programów dotacyjnych, przygotowuje i przeprowadza nabory do programów dotacyjnych, udziela wsparcia wnioskodawcom i beneficjentom oraz organizuje spotkania beneficjentów
Barbara Kaczorowska
Dział Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi
- możliwość zapoznania się z działalnością Działu Edukacji MS w Łodzi, który realizuje projekty artystyczno-edukacyjne, przedsięwzięcia mix- i intermedialne oraz przygotowuje koncepcje warsztatowe
Wiesława Wójcik
I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
- możliwości formułowania autorskich programów nauczania o profilu teatralnym, a także koncepcje warsztatowePANELE DYSKUSYJNE
5 LISTOPADA, G. 17:00
„JAK TO SIĘ ROBI? EDUKACJA KULTUROWA POZA SZKOŁĄ”
Dyskusja poświęcona będzie problemom edukacji kulturowej rozumianej jako przygotowanie do świadomego i krytycznego uczestnictwa w kulturze. Zastanowimy się nad rolą tak pomyślanej edukacji, zapytamy o jej warunki oraz o szanse, jakie stwarza biorącym w niej udział osobom. Jaka jest rola nauczyciela i edukatora kulturowego, czy warto zawiązywać partnerstwa międzysektorowe i dlaczego? Do jakiej zmiany mają prowadzić zajęcia pozaszkolne, jak powinny być przygotowywane i prowadzone - wreszcie - jakie zagrożenia pojawiają się przy takich przedsięwzięciach?dr Tomasz Kowalski – teatrolog, polonista, adiunkt w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk UAM, nauczyciel w Liceum im. Św. Marii Magdaleny.
Izabella Nowacka – absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz poznańskiej teatrologii. Interesuje się teatrem, dramaturgią współczesną oraz szeroko rozumianą sztuką dla dzieci. Współpracowała m.in. z Malta Festival Poznań, Międzynarodowym Festiwalem Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK, Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w ramach projektu Fundacji JUTROPERA oraz poznańskimi scenami teatralnymi. Związana z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, gdzie współpracuje przy organizacji i produkcji projektów teatralnych dla dzieci i młodzieży oraz koordynuje wydarzenia związane ze Sceną Wspólną.
dr Magdalena Parnasow-Kujawa - artystka, wykładowczyni akademicka, pracuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie prowadzi Pracownię Warsztatów Twórczości Edukacyjnej (wraz z prof. M. Berdyszakiem), jest też kierownikiem Uniwersytetu Artystycznego III Wieku.
Maciej Szymaniak - historyk sztuki, kierownik Zespołu ds. Projektów Interdyscyplinarnych w CK Zamek w Poznaniu, autor "Przewodnika po Zamku Cesarskim w Poznaniu".
prowadzenie:
Karolina Sikorska – kulturoznawczyni, filolożka polska, kuratorka działań artystycznych i edukacyjnych, badaczka kultury wizualnej, członkini zespołu "Centrum Praktyk Edukacyjnych" przy CK Zamek w Poznaniu.
6 LISTOPADA, G. 17:00
„WSPÓLNY PROGRAM. ANIMACJA KULTUROWA WE WSPÓŁPRACY ZE SZKOŁĄ”
Panel poświęcony będzie tematowi współpracy pomiędzy szkołą (nauczycielami i uczniami) a animatorami kultury programującymi i realizującymi projekty adresowane przede wszystkim do młodzieży. Zastanowimy się nad formami i jakością tej relacji, a także spróbujemy sformułować postulaty na przyszłość. Zapytamy jak skutecznie tworzyć wspólny program? Jak docierać do potencjalnych odbiorców? Jak umożliwić im wpływanie na skierowaną do nich ofertę kulturalną? Jak lepiej poznawać i odpowiadać na ich potrzeby?
Edyta Czernecka – kulturoznawczyni, animatorka kultury, propagatorka idei czynnego uczestnictwa dzieci i młodzieży w kulturze. Od dawien dawna nauczycielka muzyki, przełamująca konwencję „standardowej” szkoły w kierunku szkoły osadzonej kulturowo w środowisku lokalnym. Założycielka młodzieżowego zespołu muzyki słowiańskiej „Koło Jana”, Prezes Fundacji Lokalnego Wsparcia Kultury AITWAR wspierającej Urząd Miasta Poznania w realizacji zadań z dziedziny kultury słowa i folkloru.Agata Drwięga – teatrolożka, od kwietnia 2015 pracuje w Teatrze Animacji jako specjalista ds. edukacji, wcześniej programowała i koordynowała działania edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży w Teatrze Nowym, gdzie obecnie jest realizowana 2 edycja jej autorskiego projektu TE_ATRakcje. Interesuje się teatrem i dramatem dla dzieci i młodzieży, pisze rozprawę doktorską na temat twórczości dramatopisarskiej, połączonej z praktyką pedagoga teatru, kanadyjskiej dramatopisarki Suzanne Lebeau.
Hanna Konieczna – urodzona w Poznaniu. Absolwentka Pedagogiki w zakresie Pedagogiki Kulturalno-Oświatowej oraz studiów podyplomowych w zakresie Wychowania Przedszkolnego UAM w Poznaniu, nauczyciel dyplomowany, menedżer oświaty, menedżer kultury. Animator czasu wolnego. Wieloletnie doświadczenie w pracy w przedszkolach, Ośrodku Edukacji Artystycznej i Społecznym Ognisku Artystycznym w CK ZAMEK oraz opracowaniu diagnozy pedagogicznej (gotowości dziecka do szkoły) i realizacji międzynarodowego programu Przyjaciele Zippiego - Partnership for Children, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u dzieci. Od 2011 roku dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 i od 2013 roku Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Poznaniu.
Roma Szymańska – nauczycielka języka polskiego w V LO im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu
prowadzenie:
Marcin Piątyszek – organizator (i prowadzący) warsztatów dla dzieci i młodzieży, polonista, nauczyciel. Prowadzi zajęcia z gier planszowych. Działa w Fundacji Art-On. Przykładowe realizacje: warsztaty w ramach projektów AudioVideo Scena, DIY Poznań i Akademia na Okrągło we współpracy z Estradą Poznańską, cykle koncertów Elektroika i Wieniawski Remixed we współpracy z Towarzystwem im. H. Wieniawskiego, interaktywna mapa dźwiękowa WLKPlayer. Pasjonat historii, modelarstwa i twórczości Witolda Gombrowicza.