Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

kadr z filmu
Galeriakadr z filmu
 • Film nominowanej do Oskara Anety Kopacz ukazuje 25 lat festiwalu Malta w perspektywie 25 lat polskiej demokracji. Na początku lat 90. ludzie wyszli na ulice Poznania, które dzięki Festiwalowi zmieniły się w miejsce zabawy, pozytywnych emocji, reagowali spontanicznie na sztukę, której doświadczali na każdym niemal kroku. Mija czas, świat przyspiesza i widzimy zachodzące zmiany, także w samym Festiwalu i jego programie. Teatr uliczny zastępują spektakle eksperymentalne i program artystyczny łączący różne dyscypliny sztuki. W 2011 roku francuska grupa teatralna Deuxieme Groupe d’Intervention wyjeżdża z Poznania z mandatem za „nieobyczajne zachowanie w miejscu publicznym”. Nagle nagość przestaje być w Polsce środkiem wyrazu artystycznego, a staje się czymś bulwersującym. W roku 2014 głośne są protesty i pełne agresji demonstracje związane ze spektaklem Golgota Picnic, odwołanym ze względów bezpieczeństwa. Film jest nie tylko przypomnieniem historii festiwalu, ale portretem przemian społecznych, kulturowych i obyczajowych, które zaszły w Polsce. Reżyserka pyta czym jest dzisiaj wolność – siła napędowa sztuki i zmian.

  Producentem filmu dla TVP 2 jest TVP Poznań.
   

 • Aneta Kopacz

  Polska reportażystka i dokumentalistka, autorka m.in. filmu dokumentalnego Joanna, nominowanego do Oscara. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, następnie odbyła studia podyplomowe w Laboratorium Reportażu. Kształciła się także w Szkole Wajdy. W 2013 wyreżyserowała dokument Joanna, będąc również koproducentem, współautorką scenariusza i montażu tej produkcji. Film ten otrzymał liczne nominacje, wyróżnienia i nagrody na festiwalach krajowych i zagranicznych. Został m.in. nominowany do Oscara w kategorii „najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny”. Otrzymał także nagrodę publiczności w kategorii filmów krótkometrażowych na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym oraz nagrodę „Jańcio Wodnik” za najlepszy film dokumentalny.

 • reżyseria: Aneta Kopacz
  produkcja na zlecenie: TVP2
  producent filmu: TVP Poznań