Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

fot. materiały prasowe
Galeriafot. materiały prasowe
 • Filar (fr. La Jetée) to eksperymentalny dramat science-fiction na temat zagłady świata autorstwa Chrisa Markera (1921–2012), słynnego francuskiego dokumentalisty. Ostatni mieszkańcy zniszczonego w trakcie III wojny światowej Paryża pracują nad podróżami w czasie, by wysłać „wezwanie do pomocy w ocaleniu teraźniejszości”. 28-minutowy film powstał niemal w całości ze statycznych zdjęć. Jak oficjalnie przyznaje Terry William, stanowił główną inspirację dla filmu 12 małp.

  Historia może brzmieć znajomo. To w zasadzie ta sama historia, 
  którą Terry Gilliam użył w „12 małpach”. 
  „12 małp” to świetny film, ale w ostatecznym rozrachunku
  to właśnie „La jetée” 
  przejdzie próbę czasu. 
  IMDB

 • Chris Marker

  Francuski pisarz, fotografik, reżyser filmowy, artysta multimedialny i dokumentalista. Przed drugą wojną światową Marker studiował filozofię u Sartre’a, a po wojnie podróżował po krajach socjalistycznych i dokumentował to, co zobaczył, w swych książkach i filmach. Międzynarodową sławę zyskał dzięki krótkometrażowemu filmowi z gatunku Science fiction pt. La Jetée (1962). Film jest rzekomym pierwowzorem 12 małp. W 1982 roku skończył Sans Soleil – film zacierający granice między dokumentem a fikcją. Od połowy lat 90. XX wieku w większym stopniu poświęcił się pracy z mediami elektronicznymi.

 • Reżyseria: Chris Marker
  Scenariusz: Chris Marker
  Produkcja: Anatole Dauman
  Zdjęcia: Jean Chiabaut, Chris Marker
  Rok produkcji: 1962