Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

fot. Agata Schreyner
Galeriafot. Agata Schreyner
  • Literacki tydzień na Malta Festival Poznań
    21-27.06.2015

    Jak co roku programowi artystycznemu Malty towarzyszy Forum, czyli dyskusje, które budują intelektualny kontekst dla prezentowanych projektów artystycznych. W tym roku biorą w nich udział przede wszystkim pisarze, ale też filozofowie, literaturoznawcy, socjologowie i oczywiście maltańscy artyści.Program organizowany jest wspólnie z Programem III Polskiego Radia oraz Instytutem Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Tegorocznymi tematami rozmów będą:

    Harmonogram Literackiego Tygodnia:

    21.06 Tim Etchells i Forced Entertainment – spotkanie z kuratorem
    21.06 Rok 2015. Utopie stosowane
    23.06 Polska / Rok 2050
    24.06 Europa / Rok 2050
    25.06 Świat / Rok 2050
    26.06 Literackie gry z przyszłością
    27.06 Spotkanie z twórcami opery Czarodziejska góra

    Wśród gości: Olga Tokarczuk, Ewa Domańska, Małgorzata Łukasiewicz, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Mirosław Bałka, Edwin Bendyk, Andrzej Chyra, Przemysław Czapliński, Jacek Dehnel, Artur Domosławski, Paweł Mykietyn, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Dariusz Rosiak, Ziemowit Szczerek, Michał Zygmunt.

    21.06: Tim Etchels i Forced Entertainment

    Spotkanie z kuratorem Idiomu: Nowy Ład Światowy. Brytyjski artysta Tim Etchells (ur. 1962) to jeden z najważniejszych twórców europejskiego teatru, założyciel legendarnej grupy Forced Entertainment, z którą działa od 30 lat. W swojej pracy korzysta z estetyki i narracji codzienności, mieszając jej prostotę wizualną, brak spektakularności z absurdem, ironią i przerysowaniem. Spotkanie będzie okazją do dyskusji zarówno na temat tegorocznego Idiomu, jak i prezentowanych w Poznaniu spektakli Forced Entertainment. Prowadzenie: Katarzyna Tórz. Spotkanie z Timem Etchellsem odbędzie się 21 czerwca o godzinie 21:30 po spektaklu Tomorrow's Parties w Pawilonie Nowa Gazownia.

    21.06: Rok 2015. Utopie stosowane

    Dlaczego największy kryzys kapitalizmu od czasów Wielkiej Depresji w 1929 roku nie wywołał lawiny nowych pomysłów na urządzenie świata? Kiedyś przyszłość była przed nami, fascynowała, rozpalała wyobraźnię, dziś budzi lęk, nie chcemy jej wyprzedzać. Czy jednak nie zjawia się w naszym życiu w sposób mniej spektakularny, za to faktyczny, za sprawą technologii? Czy utopie stosowane to oksymoron? W spotkaniu udział wezmą: Ewa Domańska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Michał Zygmunt. Prowadzenie: Edwin Bendyk.

    23.06: Polska. Rok 2050.

    Spotkanie organizowane wspólnie z Programem III Polskiego Radia i Instytutem Książki. Jak zmieni się nasz kraju w ciągu najbliższych 35 lat? Czy miasta staną się anonimowymi sypialniami? Czy przestaniemy być narodem homogenicznym? Czy znana nam Europa rozpadnie się, zestarzeje? A jak zmieni się świat? Czy Stany Zjednoczone wciąż będą hegemonem? Co z Chinami, Rosją, Ameryką Południową? Gościem spotkania będzie Ziemowit Szczerek. Prowadzenie: Szymon Kloska, Michał Nogaś.

    24.06: Europa. Rok 2050.

    Spotkanie organizowane wspólnie z Programem III Polskiego Radia i Instytutem Książki. Jak zmieni się nasz kraj w ciągu najbliższych 35 lat? Czy miasta staną się anonimowymi sypialniami? Czy przestaniemy być narodem homogenicznym? Czy znana nam Europa rozpadnie się, zestarzeje? A jak zmieni się świat? Czy Stany Zjednoczone wciąż będą hegemonem? Co z Chinami, Rosją, Ameryką Południową? Gościem spotkania będzie Dariusz Rosiak. Prowadzenie: Szymon Kloska, Michał Nogaś.

    25.06: Świat. Rok 2050.

    Spotkanie organizowane wspólnie z Programem III Polskiego Radia i Instytutem Książki. Jak zmieni się nasz kraj w ciągu najbliższych 35 lat? Czy miasta staną się anonimowymi sypialniami? Czy przestaniemy być narodem homogenicznym? Czy znana nam Europa rozpadnie się, zestarzeje? A jak zmieni się świat? Czy Stany Zjednoczone wciąż będą hegemonem? Co z Chinami, Rosją, Ameryką Południową? Gościem spotkania będzie Artur Domosławski. Prowadzenie: Szymon Kloska, Michał Nogaś. 

    26.06: Literackie gry z przyszłością

    W swojej twórczości Thomas Mann zderza tradycję z nowoczesnością, dekadentyzm z fascynacją tym, co nowe, przezwycięża przeszłość poprzez spojrzenie w przyszłość. Jaką wizję przyszłości proponuje nam literatura dzisiaj? Czy proponuje jakąś alternatywę dla świata, w którym dominuje wiara w nieuchronność katastrofy? Rozmowa o literaturze przyszłości i przyszłości w literaturze. Udział wezmą: Olga Tokarczuk, Małgorzata Łukasiewicz, Przemysław Czapliński, Jacek Dehnel. Prowadzenie: Baszka Marcinik.

    27.06: Spotkanie z twórcami opery Czarodziejska góra

    W spotkaniu udział wezmą twórcy maltańskiej opery: Paweł Mykietyn – kompozytor, Małgorzata Sikorska-Miszczuk – autorka libretta, Andrzej Chyra – reżyser, Mirosław Bałka – scenograf. Prowadzenie: Dorota Semenowicz. Będzie to z jednej strony okazja do rozmowy na temat partytury, libretta, strategii inscenizacyjnych, z drugiej – okazja do zadania pytania o obecność twórczości Thomasa Manna we współczesnej kulturze. Co dzisiaj widać z Berghof? Prowadzenie: Dorota Semenowicz.

  • Szymon Kloska 

    Pracuje w Instytucie Książki. O książkach opowiada w radiach i telewizjach, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Współorganizator Festiwalu Literatury dla Dzieci.

    Michał Nogaś

    Dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia, prowadzący audycje poświęcone książkom "Z najwyższej półki" oraz "Trójkowy Znak Jakości", a także wtorkowe wydania "Do południa", w których prezentuje nowości literackie.

    Barbara Marcinik

    Komentatorka kulturalna. W radiowej Trójce od 1987 roku. Obecnie przygotowuje powieści w wydaniu dźwiękowym oraz prowadzi audycje "Magazyn Bardzo Kulturalny", "Klub Trójki" oraz "Trójka pod Księżycem". W 2013 roku uhonorowana została Złotym Mikrofonem Polskiego Radia.  

    Edwin Bendyk

    Jest dziennikarzem, publicystą i pisarzem, pracuje w tygodniku "Polityka", gdzie kieruje działem nauki. Opublikował cztery książki: "Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności", W.A.B. 2002 r. , "Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci", W.A.B 2004 r. , "Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu", W.A.B 2009 r. oraz "Bunt Sieci", Polityka 2012 r. Jest związany z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie tworzy Laboratorium Miasta Przyszłości. W Collegium Civitas kieruje Ośrodkiem badań nad Przyszłością. Członek Polskiego PEN Clubu.

    Dorota Semenowicz

    Teatrolożka, dramaturżka, tłumaczka. Stopień doktora uzyskała na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka książki To nie jest obraz. Romeo Castellucci i Societas Raffaello Sanzio, redaktorka prac zbiorowych, m.in. Garcia. Resztki świata. Od 2009 roku pracuje w dziale literackim Teatru Narodowego w Warszawie i w dziale programowym Malta Festival Poznań.

    Katarzyna Tórz

    Programerka Malta Festival Poznań, współtwórczyni festiwalowego nurtu — Idiomy. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim (2006), doktorantka w Instytucie Sztuki PAN. Redaktorka książki Tima Etchellsa Tak jakby nic się nie wydarzyło. Teatr Forced Entertainment oraz prac zbiorowych Polityka wyobraźni scena flamandzka i Granice wykluczenia. Pomiędzy estetyką a etyką (wraz z Dorotą Semenowicz).

  • Olga Tokarczuk

    Prozaiczka i eseistka, autorka takich książek, jak Podróż ludzi księgi, Dom dzienny, dom nocny, Prawiek i inne czasy, Bieguni, Księgi Jakubowe. Laureatka Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Kościelskich, nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, nagrody Gwarancje Kultury przyznawanej przez TVP Kultura. Odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzi warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

    Jacek Dehnel

    Poeta, prozaik, tłumacz z języków angielskiego i rosyjskiego, przekładał także pieśni do muzyki Astora Piazzoli. Autor poezji, powieści i opowiadań, m.in. Lala, Rynek w Smyrnie, Ekran kontrolny, Balzakiana, Saturn. Laureat Nagrody Kościelskich, Paszportu „Polityki”, Splendor Gedanensis – nagrody kulturalnej miasta Gdańsk, Śląski Wawrzyn Literacki. Jest członkiem Rady Programowej Galerii Zachęta, felietonistą portalu Wirtualna Polska i tygodnika „Polityka”.

    Artur Domosławski

    Dziennikarz, pisarz, reporter. Zajmuje się tematyką społeczno-polityczną. Jest autorem takich książek, jak Chrystus bez karabinu, Gorączka latynoamerykańska, Ameryka
    zbuntowana, głośnej biografii Kapuściński non-fiction, Śmierć w Amazonii. W latach 1991-2011 był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, od 2011 r. jest związany z tygodnikiem „Polityka”.

    Łukasz Orbitowski

    Prozaik, felietonista; autor zbiorów opowiadań Złe Wybrzeża, Szeroki, głęboki, wymalować wszystko , Wigilijne psy i Nadchodzi, powieści Horror show, Tracę ciepło i Święty Wrocław. Wraz z Jarosławem Urbaniukiem napisał dwutomowy cykl Pies i klecha. Uznawany jest obecnie za najlepszego autora horrorów w Polsce. W 2013 r. nominowany do Paszportów „Polityki” w dziedzinie literatury. Jako recenzent i felietonista współpracował m.in. z „Nową Fantastyką”, „Przekrojem”, „Lampą”, „Mówią Wieki”, „Gazetą Wyborczą”.

    Wojciech Orliński

    Pisarz, publicysta, od 1997 r. dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Autor książek Co to są sepulki? Wszystko o Lemie, Ameryka nie istnieje, czyli relacji z podróży po Stanach Zjednoczonych śladami popkultury, Route 66 nie istnieje, Internet. Czas się bać oraz opowiadań science fiction opublikowanych w „Nowej Fantastyce”. W „Gazecie Wyborzczej” pisze głównie na tematy związane zkulturą masową. W 2005 roku stypendysta wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku.

    Dariusz Rosiak

    Dziennikarz. Wieloletni pracownik francuskiego radia RFI i sekcji polskiej BBC. W latach 90. XX w. korespondent polskich mediów w Londynie, publikował m.in. w „Życiu Warszawy”, „Życiu”, „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”. W 2001 r. był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Newsweek Polska”. Aktualnie dziennikarz „Rzeczpospolitej”. Autor książki Oblicza Wielkiej Brytanii. W Programie III Polskiego Radia prowadzi program Raport o stanie świata.

    Ziemowit Szczerek

    Prozaik i dziennikarz. Autor książek Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian (fabularyzowanego reportażu na temat Ukrainy), Rzeczpospolita zwycięska, Siódemka, współautor zbioru opowiadań Paczka radomskich. Laureat Paszport „Polityki” w dziedzinie literatury. Autor wielu wywiadów, reportaży literackich i opowiadań publikowanych m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Nowej Europie Wschodniej”, „New Eastern Europe”, „Lampie”, „Ha!Arcie”. Jest stałym felietonistą portalu Ha!Art.

    Michał Zygmunt

    Publicysta, pisarz, aktywista polityczny. Autor powieści New Romantic, Lata walk ulicznych. Współautor antologii prozatorskich Wolałbym nie, Mot Nord. Na północ i zbiorów filmoznawczych Kino polskie 1989-2009. Historia Krytyczna, Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej. Finalista (z Karolem Radziszewskim) Nagrody Filmowej PISF i MSN (2012). W roku 2013 stypendysta Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2014 laureat Wyszehradzkiej Rezydencji Literackiej.

    Ewa Domańska

    Badaczka przeszłości, teoretyczka i historyczka historiografii, professor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Autorka i redaktorka książek prezentujących najnowsze nurty w humanistyce i naukach społecznych. Szefowa rady programowej International Commission of Theory and History of Historiography, członek komitetu międzynarodowej fundacji Imitatio. Integrating Human Sciences oraz Tutor Akademii „Artes Liberales”, laureatka programu „Mistrz” Fundacji na rzecz Nauki Polskie.

    Twórcy opery Czarodziejska góra 

    PAWEŁ MYKIETYN

    Kompozytor, klarnecista. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1997). Studiował w klasie profesora Włodzimierza Kotońskiego. Zadebiutował w wieku 22 lat na festiwalu Warszawska Jesień utworem La Strada. Komponował muzykę na zamówienie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Polskiego Radia, festiwalu Warszawska Jesień; dla zespołów: the Belcea Quartet, de Ereprijs, Icebreaker, Kronos Quartet; oraz dla takich solistów, jak Elżbieta Chojnacka, Ewa Pobłocka, Andrzej Bauer. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, m.in. Jean-Paulem Dessy, Jackiem Kaspszykiem, Jerzym Maksymiukiem, Diego Massonem, Wojciechem Michniewskim, Reinbertem de Leeuw. W latach 1997–2001 był kierownikiem muzycznym w Teatrze Studio w Warszawie, a w 2008 roku objął to stanowisko w Nowym Teatrze. Od 1996 roku komponuje muzykę do wszystkich przedstawień Krzysztofa Warlikowskiego. Jest również autorem muzyki do filmów Małgorzaty Szumowskiej: Ono i 33 sceny z życia, za którą zdobył nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni; Mariusza Trelińskiego: Egoiści; Andrzeja Wajdy: Tatarak; Jana Hrywniaka: Trick; Filipa Marczewskiego: Bez wstydu. W 2012 roku otrzymał prestiżową nagrodę Prix France Musique Sacem za muzykę do filmu Essential Killing Jerzego Skolimowskiego.
    Jest laureatem wielu nagród, m.in. Paszportu „Polityki” (2000), Nagrody Mediów Publicznych „OPUS” (2008). W 2011 roku został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

    MAŁGORZATA SIKORSKA-MISZCZUK 

    Dramatopisarka i scenarzystka. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim (1987) oraz Studium Scenariuszowego PWSFTViT w Łodzi (2000). Jest autorką wielu sztuk wystawianych w Polsce i za granicą, takich jak: Śmierć Człowieka-Wiewiórki, Szajba, Katarzyna Medycejska, Burmistrz, Walizka, Bruno Schulz: Mesjasz, Popiełuszko, Szecherezada, Kobro. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za sztukę Popiełuszko (2012), Główną Nagrodę oraz Nagrodę Publiczności w Konkursie Metafory Rzeczywistości za sztukę Walizka (2008), Grand Prix Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” za słuchowisko Walizka (2009), II Nagrodę oraz Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu R@Port za sztukę Szajba (2009), a także Prix Bohemia 2012 (Czechy), nagrodę w Konkursie Programu II Polskiego Radia i ZAiKS (2013), czeską nagrodę im. Ferdinanda Vanka (2013). Sztuka Burmistrz znalazła się w finale międzynarodowego konkursu Stueckemarkt w Berlinie (2011), a Bruno Schulz: Mesjasz wystawiona w Schauspielhaus Wien została uznana przez European Theatre Convention za jedną z najlepszych współczesnych sztuk europejskich (2012). Jej sztuki reżyserowali m.in. Michał Zadara, Jan Klata, Piotr Kruszczyński, Marcin Liber, Natalia Korczakowska. Jako dramaturg pracowała z Marcinem Liberem, a także z Andrzejem Chyrą przy realizacji opery Szostakowicza/Meyera Gracze (Opera Bałtycka, 2013).

    ANDRZEJ CHYRA 

    Aktor, reżyser. Absolwent Wydziału Aktorskiego (1987) i Wydziału Reżyserii (1994) PWST w Warszawie. Jako aktor debiutował podczas studiów w spektaklu Stracone zachody miłości w reżyserii Tadeusza Łomnickiego; jako reżyser – spektaklem Z dziejów alkoholizmu w Polsce w 1994 roku. Najdłużej był związany z Teatrem Rozmaitości, w którym pracował w latach 2000–2007, obecnie w zespole Nowego Teatru. Szerokiej publiczności znany jest przede wszystkim z ról filmowych. Na dużym ekranie zadebiutował w 1993 roku w obrazie Radosława Piwowarskiego Kolejność uczuć. Uznanie publiczności i krytyki zdobył rolą Gerarda Nowaka w filmie Dług w reżyserii Krzysztofa Krauzego (1999). Sukces powtórzył główną rolą w Komorniku Feliksa Falka (2005). Popularność przyniosły mu też role w Kallafiorrze, Zmruż oczy, Wszyscy jesteśmy Chrystusami, Wszystko, co kocham, Katyń, W imię. Aktor grał również w wielu zagranicznych produkcjach. Współpracował też przy tworzeniu scenariuszy i przy reżyserowaniu filmów. W 2012 roku wystawił w Operze Bałtyckiej w Gdańsku bardzo dobrze ocenionych przez krytyków Graczy Dymitra Szostakowicza / Krzysztofa Meyera. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Orła – Polskiej Nagrody Filmowej (2000, 2006), nagrody w kategorii „pierwszoplanowa rola męska” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1999, 2005, 2013), Złotej Kaczki (2006). W 2011 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru.

    MIROSŁAW BAŁKA

    Rzeźbiarz. Zajmuje się również rysunkiem i filmem eksperymentalnym. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych (1985), gdzie od 2011 roku prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych na Wydziale Sztuki Mediów. Otrzymał Stypendium Miesa van der Rohe w Krefeld. Jest członkiem Akademie Der Kunste w Berlinie. Brał udział w ważnych wystawach międzynarodowych m.in. Documenta w Kassel (1992), Biennale w Wenecji (1990, 1993, 2003, 2005, 2013), The Carnegie International w Pittsburghu (1995), Biennale w São Paulo (1998), Biennale w Sydney (1992, 2006), Biennale w Santa Fe (2006). W 2009 roku zrealizował projekt How It Is w prestiżowej Turbine Hall w Tate Modern w Londynie. Jest autorem pomnika ofiar katastrofy promu Estonia w Sztokholmie (1998). Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na świecie m.in. w Tate Modern / Londyn, Van Abbemuseum / Eindhoven, MOCA / Los Angeles, SFOMA / San Francisco, MOMA / Nowy Jork, Hirshhorn Museum / Waszyngton DC, Art Institute / Chicago, The Carnegie Museum of Art / Pittsburgh, Museu Serralves / Porto, Moderna Museet / Sztokholm, Kiasma / Helsinki, Kroller Muller / Otterlo, The National Museum of Art / Ateny, The National Museum of Art / Osaka, The Israel Museum / Jeruzalem. W Polsce m.in. w Muzeum Sztuki / Łódź, CSW / Warszawa, Zachęta / Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej / Warszawa, Muzeum Narodowe / Wrocław, MOCAK / Kraków.