Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

fot. Generator Malta
Galeriafot. Generator Malta

Co wolno dzieciom na Malcie?

Maja Brzozowska-Brywczyńska, Joanna Pańczak, Elżbieta Niewiadomska

Wolno Dzieciom to zaproszenie do działań w przestrzeniach, w których dzieciom wolno doświadczać samodzielności, współdziałania, współkreowania rzeczywistości, nie pozbawiając ich frajdy z bycia dzieckiem. Dziecięcy program Malty został zainicjowany rok temu w ramach Generatora Malta, z myślą o dzieciach jako równoprawnych, aktywnych i ważnych członkach społeczności.

Program opiera się na dwóch filarach: Wolno Dzieciom w mieście – działaniach lokalnych w trzech dzielnicach Poznania, realizowanych od kwietnia do września oraz Wolno Dzieciom na placu Wolności – czerwcowych działaniach w przestrzeni stworzonej na czas trwania Malta Festival Poznań.

Zabawa w ogrodach

Wspólnie ze społecznością lokalną, Generator Malta prowadzi dwa ogrody społecznościowe – na Wildzie i na Łazarzu. Wspiera również inicjatywę Dzielnico, z którą działa animacyjnie wokół opuszczonego kiosku na Jeżycach. Te trzy publiczne przestrzenie stanowią świetne podłoże do realizowania idei Wolno Dzieciom. Młodzi mieszkańcy poszczególnych dzielnic aktywnie je współtworzą, stając się zauważalną częścią lokalnej społeczności. Co tydzień, od kwietnia do września odbywają się tam twórcze spotkania, które pozwalają dzieciom na odkrywanie ich dzielnicy, na interakcję z mieszkańcami oraz budowanie relacji społecznych. Animatorzy, sięgając po techniki artystyczne (fotografię, film, teatr), ale nie bojąc się spontaniczności, poruszają tematy wolności, sprawstwa i odpowiedzialności za to, co wspólne.

Dzięki działaniom Wolno Dzieciom w mieście. młodzi mieszkańcy mogą poczuć, że najbliższe im otoczenie należy także do nich i zależy także od nich. Jak pomóc im w oswojeniu centrum miasta?

Więcej dzieci w centrum

To zadanie Wolno Dzieciom na placu Wolności, czerwcowy program realizowany w kilku odsłonach . Pierwszą jest wielozmysłowa przestrzeń dla dzieci, otwarta codziennie od godz. 10 do 18. To miejsce, gdzie rodzice będą mogli spędzić czas z najmłodszymi, a także miejsce spotkań, zabaw dla starszych dzieci. Udostępnimy wypożyczalnię zabawek i gier, biblioteczkę baśni, kosz z przebierankami, przestrzeń Wolnorobienia oraz wyobraźnię animatora. Integralną częścią tej przestrzeni będą elementy małej architektury, które powstaną jako efekt współpracy Generatora Malta z Instytutem Małego Dziecka (IMD) i School of Form (SoF). Zaprojektują je i wykonają specjalnie na festiwal młodzi projektanci z SoF pod okiem doświadczonych ekspertek z IMD oraz architektki Joli Starzak .

Drugą odsłoną Wolno Dzieciom na placu będzie Świetlica, otwarta od godz. 15 do 18 w dni powszednie. Stworzymy miejsce, gdzie dzieci z okolicznych kamienic, dla których centrum miasta jest w pewnym sensie podwórkiem, wraz z innymi młodymi gośćmi festiwalu znajdą przestrzeń dla siebie. Artyści i animatorzy, w zgodzie z idiomem festiwalu (Nowy Ład Światowy), zaproszą dzieci na poszukiwania nowego porządku i kreślenie alternatywnych światów.

Trzecim punktem programu będą otwarte warsztaty weekendowe. Na odkrywanie tego, co WOLNO, zaprosimy nie tylko dzieci, ale i rodziców. Warsztaty rodzinne poprowadzi Instytut Małego Dziecka oraz Czytogruszka. Maja Brzozowska-Brywczyńska zrealizuje cykl odświeżania zabawek. Serię warsztatów dedykowanych architekturze placu Wolności poprowadzi Młody Uniwersytet Artystyczny. W programie Wolno Dzieciom znajdą się także m.in. spektakle teatralne, wykłady prowadzone przez dzieci, we współpracy z Polską Akademią Dzieci.