Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

fot. materiały prasowe
Galeriafot. materiały prasowe
  • Inwentarz bezsilności to projekt z pogranicza teatru dokumentalnego i akcji społecznej. Jego tematem jest poczucie bezradności dzielone przez wszystkich ludzi niezależnie od pochodzenia, sytuacji ekonomicznej i przekonań. Jak mówi reżyserka: „Stan bezsilności interesuje mnie, ponieważ jest fundamentalną częścią ludzkiej egzystencji. Zacznijmy od sprawy najbardziej oczywistej – tego, że wszyscy jesteśmy bezsilni w obliczu faktu, że ostatecznie umrzemy. A zanim to nastąpi, każdy z nas codziennie staje twarzą w twarz z własną bezsilnością przybierającą różnorodne formy. Nasza bezsilność stanowi znaczną i zasadniczą część tego, kim jesteśmy, i myślę, że warto się nad nią pochylić”. Inwentarz bezsilności miał premierę w Amsterdamie, odbędzie się też Berlinie i Pradze. Kaldor za każdym razem pracuje z lokalną społecznością, tworząc scenariusz od nowa w oparciu o indywidualne historie i przeżycia mieszkańców, którzy sami występują na scenie. Reżyserka daje im przestrzeń do bycia sobą. Dzieląc się własnymi wspomnieniami i doświadczeniem, uczestnicy projektu oferują publiczności relację opartą na szczerości. Skłania to widzów do postawienia pytania o własną bezsilność, a także o to, w którym momencie jednostkowa bezsilność staje się bezsilnością zbiorową.

    UCZESTNICY PROJEKTU:

    Bernadeta: To spotkanie z historiami różnych ludzi, chwila spojrzenia z trochę z innej perspektywy niż moja własna, codzienna. Inwentarz jest próbą zrozumienia postępowania innych ludzi.

    Waleria: W spektaklu mówię o problemie, który nie daje mi żyć. Przyszłam tu bo mam nadzieję, że projekt pomoże mi pokonać problemy, które mam tylko w swojej głowie.

    Mirosława: Cudowną rzeczą jest kontakt z ludźmi. My, osoby niesprawne, jesteśmy postrzegani w inny sposób, a potrafimy wiele rzeczy, potrafimy być weseli i nie sprawiać wrażenia osamotnienia.

    Mateusz: Warsztaty bezsilności pokazały mi, że istnieje wiele dróg bezsilności – nie tylko ta związana z uzależnieniami, ale również bezsilność postrzegana przez pryzmat wydarzeń z życia, jak na przykład wojna na Ukrainie. Tam gdzie mogę mieć wpływ, działam, a tam gdzie nie, zostawiam sprawę swojemu biegowi. Dzięki temu jestem bardziej spokojny. 


    Projekt jest koprodukcją europejskiej sieci House on Fire, której członkiem jest Malta Festival Poznań.
     

  • Edit Kaldor

    Edit Kaldor urodziła się w Budapeszcie, ale jako dziecko wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Po powrocie do Europy ukończyła Das Arts Masters of Theatre w Holandii i zaczęła tworzyć własne spektakle, których odrębność szybko zyskała uznanie krytyki i publiczności. Artystka łączy w swojej pracy elementy fikcji i dokumentu, pracuje przede wszystkim z aktorami nieprofesjonalnymi, a w narrację spektakli często wplata media cyfrowe. Podczas Malta Festival Poznań 2014 widzowie mogli obejrzeć jej spektakl Woe, którego tematem była traumatyczna pamięć o doświadczeniu bycia wykorzystanym w dzieciństwie. Nagłe zbliżenie do bolesnych przeżyć, fantazji i snów zderzone zostało z naukowymi informacjami o tym, co dzieje się z ciałem i mózgiem człowieka, gdy jest wykorzystywany.

    www.editkaldor.com

  • reżyseria: Edit Kaldor
    współpraca: Andreas Bachmair, Jurrien van Rheenen
    koordynacja projektu: Agata Podemska
    dramaturgia: Zofia Smolarska
    współpraca merytoryczna: Katarzyna Chajbos i Barbara Prądzyńska
    współpraca: Szymon Adamczak

    Koprodukcja Theatre Frascati, Archa Theatre (CZ), Hebbel am Ufer (D) & Malta Festival (PL); wsparcie: Gemeente Amsterdam & Amsterdams Fonds voor de Kunsten

    Projekt jest koprodukcją europejskiej sieci House on Fire, której członkiem jest Malta Festival Poznań.

    Uczestnicy: Binkowska Aleksandra, Bisior Patryk, Borak Magdalena, Czemplik Cezary, Dreger Mira, Dubilewicz Agnieszka, Jarczyński Mateusz, Jarocka Aleksandra, Kochaniewicz Agata, Kropiński Przemysław, Main Izabella, Maria, Nowakowska Justyna, Pawlak-Lemańska Katarzyna, Piotr, Rafał, Rogalski Wojtek, Rokita Marysia, Roman, Szwarc Bernadetta, Turostowska Marta, Turostowska Natalia, Wnuk Mateusz