Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

fot. Anne Deniau
Galeriafot. Anne Deniau
 • Michael Nyman Band
  bezpłatny koncert nad Jeziorem Malta (meta toru regatowego)

  program koncertu

  Część 1: War Work: 8 Songs with Film​
  Część 2: Ulubione kompozycje filmowe

  Gdy w 1995 roku Michael Nyman po raz pierwszy odwiedził Malta Festival Poznań, żałował tylko jednej rzeczy – że jego koncert nie odbył się w scenerii Jeziora Maltańskiego. Życzenie brytyjskiego kompozytora i pianisty po 20 latach spełni się. 27 czerwca Michael Nyman razem ze swoim zespołem wystąpi na Malcie i nad Maltą. Koncert autora muzyki m.in. do Fortepianu Jane Campion i filmów Petera Greenawaya będzie nie tylko symboliczną podróżą do początków Malta Festival Poznań, ale i wyjątkową okazją, by usłyszeć na żywo filmowe kompozycje Nymana. Urodzinowy koncert gwiazdy muzycznej 25. Malta Festival Poznań będzie bezpłatny.

  Szerokiej publiczności Michael Nyman znany jest przede wszystkim jako autor melodyjnych i nastrojowych ścieżek dźwiękowych. Soundtrack do oscarowego Fortepianu (1993), w reżyserii Jane Campion sprzedał się na świecie w ponad 3 milionach egzemplarzy i przyniósł kompozytorowi szereg nagród i nominacji, m. in. do Złotego Globu i BAFTA. Jako kompozytor muzyki filmowej Nyman współpracował także z Peterem Greenawayem i Dorotą Kędzierzawską. Ścieżka dźwiękowa do filmu Jestem (2005) polskiej reżyserki została nagrodzona Złotym Lwem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

  Nyman wielokrotnie podkreśla w wywiadach, że bardzo lubi występować w Polsce, z którą łączą go więzi sentymentalne i rodzinne. Z Częstochowy pochodzą żydowscy dziadkowie kompozytora, którzy na początku XX wieku wyemigrowali do Wielkiej Brytanii. Choć żaden z przodków kompozytora nie zajmował się muzyką, Nyman już od najmłodszych lat przejawiał zdolności w tym kierunku. Prestiżową Królewską Akademię Muzyczną ukończył jako specjalista od muzyki barokowej. Doskonale zapowiadającą się karierę kompozytorską przerwał na kilkanaście lat, by zostać jednym z najbardziej wpływowych i błyskotliwych krytyków muzycznych na świecie. Nyman-krytyk zajął się recenzowaniem nowych dzieł i sceną eksperymentalną. Wydana w latach 70. Muzyka eksperymentalna poświęcona twórczości Johna Cage’a, Phillipa Glassa i Steve’a Reicha to kamień milowy wśród książek o muzyce współczesnej.

  W drugiej połowie lat 70. Steve Reich, guru amerykańskiej muzyki minimalistycznej, namówił Nymana, by wrócił do komponowania. Niedługo potem Nyman dołączył do grona najbardziej oryginalnych muzyków, a jego dzieła orkiestrowe, kameralne, opery i kompozycje fortepianowe zagościły na scenach całego świata. Szybko odnalazł własną drogę artystyczną, w oryginalny sposób łącząc fascynacje barokiem i wpływy minimalizmu.

  Brytyjskiego muzyka łączy długoletnia przyjaźń z Brianem Eno i Damonem Albarnem, z którym skomponował ścieżkę dźwiękową do horroru Ravenous (1999). Nyman został ponadto uhonorowany tytułem honoris causa Uniwersytetu w Warwick, a w 2008 roku otrzymał Order Imperium Brytyjskiego. Michael Nyman nie ogranicza swej aktywności artystycznej do muzyki. Z powodzeniem realizuje także projekty filmowe i fotograficzne.

  Dołącz do wydarzenia na FB!


   

 • Michael Nyman

  Michael Nyman (1944) jest brytyjskim kompozytorem, pianistą i krytykiem muzycznym. Stworzył muzykę do większości filmów Petera Greenawaya, a jego album ze ścieżką dźwiękową do oscarowego Fortepianu w reżyserii Jane Campion sprzedał się na świecie w ponad 3 milionach egzemplarzy i przyniósł kompozytorowi szereg nagród i nominacji, m. in. do Złotego Globu i BAFTA. Michael Nyman jest również autorem muzyki do filmu Jestem Doroty Kędzierzawskiej, nagrodzonej Złotym Lwem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Artysta ukończył prestiżową Królewską Akademię Muzyczną jako specjalista od muzyki barokowej. W latach 70. przerwał na kilkanaście lat karierę kompozytorską, by zająć się recenzowaniem eksperymentalnej sceny muzycznej. Jego Muzyka eksperymentalna poświęcona twórczości Johna Cage’a, Phillipa Glassa i Steve’a Reicha to kamień milowy wśród książek o muzyce współczesnej. A wpływ minimalizmu, połączony z fascynacją barokiem, słychać w utworach Nymana do dzisiaj.

  Michael Nyman odwiedził Malta Festival Poznań po raz pierwszy w 1995 r. Żałował wtedy, że jego koncert nie odbył się w scenerii Jeziora Maltańskiego. Po 20 latach spełni się jego życzenie. W czerwcu 2015 r. wystąpi na „Malcie” i nad Maltą. Koncert, otwarty dla publiczności, będzie nie tylko sentymentalną podróżą do początków Malta Festival Poznań, ale też znakomitą okazją, by usłyszeć na żywo dzieła orkiestrowe i kameralne Nymana, w tym także jego słynne kompozycje filmowe.


   

 • Michael Nyman nie tworzy muzyki ilustracyjnej.
  Jego muzyka współgra w bardzo ścisły sposób z obrazem
  .
  Roman Gutek

   

  Muzyka Nymana często sugeruje, że coś tu jest „nie tak”,
  podpowiada to, czego nie widać w kadrze.

  Volker Schlöndorff

   

  W tamtym czasie podczas naszych spotkań zachęcałem go,
  by był sobą i tworzył muzykę, którą kochał.
  On wtedy zobaczył, że jest przynajmniej jeszcze jeden wariat taki jako on,
  że nie będzie jedyny.

  Steve Reich

   


  Muzyka Michaela Nymana towarzyszy mi od lat.
  Pierwszy raz zetknałem się z w filmie "Kontrakt rysownika" i doznałem olśnienia.
  Uświadomiłem sobie, że estetyka Nymana,
  chropowatość tej muzyki jednocześnie połączona z głębokim liryzmem jest mi bardzo bliska.
  Cytując "Muzyka Nymana jest tak dobra, że brzmi nawet na akordeonie".

  Janusz Wojnarowicz (Motion Trio)