Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

Jan Komasa / fot. Agata Schreyner
GaleriaJan Komasa / fot. Agata Schreyner
  • Jan Komasa wyreżyseruje multimedialne widowisko na 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca ’56. 28 czerwca o godz. 22.00 na placu Mickiewicza Malta Festival Poznań, na zaproszenie Miasta Poznania, przedstawi opowieść o pierwszym buncie przeciw władzy komunistycznej, krwawo stłumionym przez wojsko i milicję.

    Jan Komasa jest autorem koncepcji artystycznej wydarzenia i jego scenariusza. To jeden z najbardziej utalentowanych i cenionych twórców polskiej kinematografii, urodzony w Poznaniu i nadal związany z tym miastem. O reżyserze głośno było za sprawą filmów „Sala samobójców”, w którym „żywy” obraz łączył się z komputerową animacją, oraz głośnego „Miasta 44” – w którym reżyser mierzył się w hollywoodzkim stylu z legendą Powstania Warszawskiego. W 2014 roku Komasa otrzymał prestiżowy Paszport „Polityki”.

    Maltańskie widowisko będzie fuzją obrazu, tańca i muzyki. Reżyser zaprosił do współpracy Mikołaja Mikołajczyka – choreografa, który przez wiele lat związany był z poznańskim Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Wielkim (jako solista). Muzykę stworzą Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z Kwadrofonik (również nagrodzonego Paszportem „Polityki”) we współpracy z Royal String Quartet. Elektronika spotka się z perkusją, fortepianami i kwartetem smyczkowym na żywo.

    Reżyser zaprosił też do współpracy Bartosza Nalazka, operatora i reżysera światła, który wielokrotnie współpracował z dwukrotnym laureatem Oscara Januszem Kamińskim, ostatnio przy filmie „Most Szpiegów” Stevena Spielberga, a poznańskiej publiczności znany jest z pracy przy „Czarodziejskiej górze” Pawła Mykietyna. Stronę wizualną, taneczną i muzyczną spektaklu dopełni technologia, która stworzy wrażanie terroru inwigilacji.

    Już 10 lat temu, w 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca ’56, Festiwal Malta wystawiał plenerowe widowisko. Spektakl w reżyserii Izabeli Cywińskiej nawiązywał do jej głośnego przedstawienia „Oskarżony: Czerwiec pięćdziesiąt sześć” z 1981 roku. Tegoroczne wydarzenie opowie o strajku sprzed 60 lat językiem współczesnego widza. Plenerowy, otwarty i bezpłatny spektakl będzie zarazem finałem Malta Festival Poznań, który rozpocznie się 17 czerwca.

    Najnowsze informacje oraz szczegóły znajdziecie na wydarzeniu na Facebooku

    Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
    www.prezydent.pl

  • JAN KOMASA – urodzony w 1981 r. reżyser filmowy i teatru telewizji. Silny związek artysty z Poznaniem, w którym się urodził, i z Warszawą, w której dorastał, zaowocował koncentracją jego twórczości na historii obu miejsc oraz analizie relacji międzyludzkich. Jako absolwent PWSFTviT jest autorem filmów nagrodzonych zarówno przez publiczność, jak i krytyków. Dziełem, które zadecydowało o jego pozycji w polskim kinie, jest „Sala samobójców” (2011). Film portretuje współczesną młodzież środkami charakterystycznymi dla nowych mediów łącząc „żywy” obraz z komputerową animacją. Kolejne dwa filmu ugruntowały pozycję Komasy, jako artysty świadomego i dojrzałego. „Powstanie Warszawskie” (2014) jest dokumentalnym zapisem wydarzeń sierpnia i września 1944 r. powstałym w oparciu o materiał powstańczych kronik filmowych. „Miasto 44” (2014), jest fabularną opowieścią, która okazała się przełomowa dla rozumienia specyfiki okupowanej Warszawy i walczących tam ludzi, szczególnie dla pokolenia urodzonego po 1989 r. Jan Komasa jest także reżyserem sztuki Teatru Telewizji „Golgota Wrocławska” (2008), dotykającej działalności stalinowskiego Urzędu Bezpieczeństwa, za którą otrzymał Grand Prix na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” w Sopocie 2009. Laureat Paszportu „Polityki” 2014.

    BARTOSZ NALAZEK – urodzony w 1986 r. studiował fotografię w Warszawskiej Szkole Fotografii oraz Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Stypendysta prestiżowej Budapest Cinematography Masterclass prowadzonej przez Vilmos Zsigmond ASC. Asystował Januszowi Kamińskiemu przy produkcji filmów „Lincoln” i „Most szpiegów” w reżyserii Stevena Spielberga. Operator licznych krótkich filmów fabularnych, dokumentów, teledysków i reklam. W 2013 r. zadebiutował w dwóch niezależnych produkcjach „The Purple Onion” i „I am obsessed with you”. W 2014 r. zdobył nagrodę Emerging Cinematographer Awards przyznawaną przez International Cinematographers Guild. Jako reżyser świateł współpracował z uznanymi polskimi reżyserami teatralnymi, m.in.: Krystianem Lupą, Krzysztofem Garbaczewskim, Mają Kleczewską i Łukaszem Twarkowskim. W 2014 r. otrzymał nagrodę od jury prestiżowego 7th Devine Comedy International Theater Festival for BEST VISUAL DESIGN za oprawę graficzną spektaklu „Kronos” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. W 2015 r. przygotował reżyserię świateł do opery Pawła Mykietyna „Czarodziejska góra” w reż. Andrzeja Chyry produkowną przez Malta Festival Poznań 2015.

    MIKOŁAJ MIKOŁAJCZYK – urodzony 1969 r. tancerz i choreograf, wieloletni solista Teatru Wielkiego w Poznaniu, członek zespołu Wrocławskiego Teatru Pantomimy i Polskiego Teatru Tańca. Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Poznaniu, studiował na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu historię sztuki i socjologię. Występował na scenach w Karlsrühe i Berlinie. Po silnej kontuzji w 2003 r., która wykluczyła go z zawodu tancerza baletowego, związał się ze sceną taneczną Art Stations Foundation. Tam zrealizował doceniany przez widzów i krytyków poruszający tryptyk: „Waiting”, „Z tobą chcę oglądać świat”, „Plaisir d'amour”, będący rodzajem artystycznej autobiografii. Jest autorem ruchu scenicznego do licznych spektakli teatralnych i operowych, m.in.: „Lulu” w reż. Michała Borczucha (Narodowy Teatr Stary w Krakowie), „Marat-Sade” w reż. Mai Kleczewskiej (Teatr Narodowy w Warszawie), „Odyseja” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego (Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu). Współtworzy zainicjowany w ramach projektu „Wielkopolska: Rewolucje” popularny cykl spektakli z udziałem amatorów z Domu Kultury w Zakrzewie.

    BARTEK WĄSIK – urodzony w 1978 r. pianista i aranżer. Laureat Paszportu „Polityki” 2014, „Gwarancji Kultury” przyznawanej przez TVP Kultura i zdobywca tytułu „Polak z Werwą”, prestiżowego Konkursu Europejskiej Unii Radiowej. Założyciel i członek Lutosławski Piano Duo oraz kwartetu Kwadrofonik, Bartek Wąsik zdobył z nimi liczne nagrody. Projekt artysty zatytułowany „Nowa Warszawa” otworzył drogę do współpracy pianisty z takimi artystami, jak Katarzyna Nosowska czy Muniek Staszczyk. Jednocześnie rozpoczął intensywną artystyczną przyjaźń ze Stanisławą Celińską i Royal String Quartet. Projekt „Nowa Warszwa” został uhonorowany „Wdechą” i „Gwarancją Kultury” przyznawaną przez TVP Kultura. W 2010 r. występował w Filharmonii Berlińskiej i Carnegie Hall z własnymi opracowaniami utworów Fryderyka Chopina uznanymi przez Herald's jedno z najciekawszych zjawisk muzycznych. W 2015 r. opracował program utworów Arvo Pärta prezentowany w ramach Nostalgia Festival Poznań 2015.

    MIŁOSZ PĘKALA – urodzony w 1981 roku, perkusista. Specjalizuje się w grze na wibrafonie, zestawach multiperkusyjnych oraz instrumentach latynoamerykańskich. Jest absolwentem klasy perkusji Stanisława Skoczyńskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończył dyplomem z wyróżnieniem. Studia kontynuował w The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze u Gerta Mortensena. Swoje umiejętności rozwijał pod kierunkiem takich artystów, jak Andrzej Kruk, Katarzyna Myćka, Jean Geoffroy, Nippy Noya, Ricardo Flores, Gustavo Aquilar, William Moersch, Daniel Berg. Od 2002 jest członkiem duetu Hob-beats (z Magdaleną Kordylasińską). Zespół współpracował m.in. z Johnem Beckiem, Emmanuelem Sejourne, Stevenem Schickiem, Mathiasem Reumertem, Martą Klimasarą. W 2004 roku otrzymał I nagrodę na 2. Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym im. Mikołaja Stasiniewicza w Warszawie i Nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy, w 2009 został finalistą IPCL Percussion Duo Competition Luxemburg. Od 2005 współtworzy również kwartet Kwadrofonik (Pękala, Kordylasińska, Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik) – w 2006 zdobył z grupą Grand Prix TV Polonia, Nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy oraz nagrodę publiczności Burza Braw na 9. Festiwalu Nowa Tradycja, w 2007 – Nagrodę Specjalną 3. Konkursu Europejskiej Unii Radiowej EBU Svetozar Stracina w Bratysławie.

    KWADROFONIK – to jedyny tego typu kwartet w Polsce i jeden z niewielu istniejących na świecie, powstały z połączenia dwóch duetów: fortepianowego i perkusyjnego. Tworzą go Emilia Sitarz i Bartek Wąsik (Lutosławski Piano Duo), Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala (Hob-beats Percussion Duo). Wszyscy członkowie zespołu są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Wykonują utwory współczesnych kompozytorów XX wieku: Beli Bartóka, Georga Crumba, Rolfa Wallina. Drugą równie ważną częścią działań zespołu jest wykonywanie utworów własnej kompozycji. Muzycy skupiają się na poszukiwaniach nowych brzmień i źródeł inspiracji szczególnie w muzyce ludowej. Zespół zdobył liczne nagrody polskie i zagraniczne: „Grand Prix” IX Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, Nagrodę Prezydenta Miasta Warszawy oraz Nagrodę Publiczności „Burzę Braw” (2006); Nagrodę Specjalną Konkursu Europejskiej Unii Radiowej EBU „Svetozar Stracina” w Bratysławie (2007), Folkowy Fonogram Roku (2009), Paszport „Polityki” w kategorii: Muzyka poważna (2014). W 2008 r. przy współpracy Polskiego Radia ukazała się pierwsza płyta zespołu „Folklove”. W kwietniu 2015 r. przy współpracy Narodowego Instytutu Audiowizualnego ukazała się album „Requiem ludowe” Kwadrofonik i Adam Strug uznane za jeden z najlepszych wydawnictw muzycznych roku.

    ROYAL STRING QUARTET – nominowany do prestiżowej nagrody Royal Philharmonic Society to dziś jeden z najbardziej dynamicznie działających kwartetów smyczkowych na świecie. Został założony w 1998 r. w składzie: Izabella Szałaj-Zimak – I skrzypce, Elwira Przybyłowska – II skrzypce, Marek Czech – altówka, Michał Pepol – wiolonczela. Międzynarodową karierę zespołu zapoczątkowało zaproszenie do programu BBC New Generation Artists. Obecnie zespół gości na najważniejszych europejskich scenach i festiwalach. Kwartet współpracuje z wytwórnią Hyperion, dla której nagrał płyty z muzyką Szymanowskiego, Lutosławskiego, Pendereckiego, a także album z kompletem kwartetów smyczkowych Góreckiego, wymienianym przez międzynarodową krytykę wśród najważniejszych interpretacji tego repertuaru. W marcu 2015 r. ukazała się najnowsza płyta zespołu, prezentująca utwory Pawła Szymańskiego i Pawła Mykietyna. W październiku 2015 r. kwartet wykonał w Poznańskiej Farze koncert muzyki Arvo Pärta w ramach Nostalgia Festival Poznań 2015.