Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

fot. Przemek Sowiński
Galeriafot. Przemek Sowiński
 • "Ściana" to projekt realizowany w przestrzeni ogrodu społecznościowego Łazarz, znajdującego się pomiędzy blokami przy ulicy Klaudyny Potockiej. Punktem wyjścia dla projektu była stanowiąca tło ogrodu ściana, która w tym przypadku stała się narzędziem "polemiki" pomiędzy grupami o różnym stopniu oraz charakterze zaangażowania się w tworzenie owej przestrzeni. Obserwacja pozytywnych jak i negatywnych postaw wśród użytkowników, nasunęła pytania czy przestrzeń ta kształtowana jest we właściwy sposób, czy za pomocą różnych narzędzi, udaje się wzmacniać lokalne więzi, czy raczej pogłębiać istniejące już podziały. Zaproszeni do projektu artyści spróbują odnieść się w swych działaniach właśnie do owych napięć, problemów przestrzeni publicznej oraz życia społecznego. Postawią pytanie: dla kogo ta przestrzeń? Chcemy, aby realizacje które powstaną, wskazywały w symbolicznym wymiarze właśnie na owy dualizm przeplatania się różnego rodzaju aktywności, ekspresji i stylów życia. Dualizm może być jednocześnie elementem jednoczącym, generatorem energii, dzięki której możemy ruszyć dalej. Sam problem kształtowania jakiejkolwiek przestrzeni społecznej wciąż jednak pozostanie problemem otwartym.

  Inicjatorami projektu są: Joanna Pańczak - kuratorka Generatora Malta oraz galeria Łęctwo.

  Zaproszeni artyści: Agnieszka Grodzińska / Paweł Susid / Krystian TRUTH Czaplicki

  Kurator: Przemek Sowiński 

 • Agnieszka Grodzińska

  Uidea: Joanna Pańczak / galeria Łęctwo
  kurator: Przemysław Sowiński
  zaproszeni artyści: Agnieszka Grodzińska / Paweł Susid / Krystian TRUTH Czaplicki
  rodzona w 1984 roku w Opolu, artystka wizualna, realizująca prace w różnych mediach (malarstwo, grafika, instalacja, działania warsztatowe), poprzez które bada status współczesnego obrazu. W 2009 roku ukończyła ASP (Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu, dyplom z malarstwa oraz z edukacji artystycznej – specjalizacje: krytyka i promocja sztuki oraz pedagogika sztuki, doktorat z malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2014). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka programu stypendialnego „Młoda Polska". Współpracuje z Galerią Starter.

  Paweł Susid

  Urodzony w 1952 w Warszawie. Malarz, rysownik, projektant i pedagog. Absolwent ASP w Warszawie. Debiutował w latach 80. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki w kategorii sztuki wizualne. W 1999 wziął udział w pierwszej edycji Galerii Zewnętrznej A.M.S. "Złe życia kończą się śmiercią". W 2011 roku laureat Nagrody Cybisa. Brał udział w ponad stu indywidualnych wystawach, m.in. w Galleri Garmer w Goeteborgu, Kunstvereinen Bonn, warszawskiej Zachęcie oraz w galerii Witryna. Od 2009 roku prowadzi, wraz z prof. Leonem Tarasiewiczem, pracownię Przestrzeni Malarskiej na wydziale Sztuki Mediów i Scenografii warszawskiej ASP.

  Krystian TRUTH Czaplicki

  Urodzony we Wrocławiu w 1984 roku. Absolwent Katedry Wzornictwa Wrocławskiej ASP, jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia, tworzących obiekty i instalacje. Brał udział w wielu projektach i wystawach w Polsce i za granicą, współpracował m.in. z takimi instytucjami, jak Bergen Kunsthall w Norwegii, Muzeum Vasarely'ego w Budapeszcie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski, Królikarnia/Muzeum Narodowe w Warszawie czy Dum Umeni Mesta Brna w Czechach. Jego prace pojawiały się m.in. na ulicach Londynu, Manchesteru, Bordeaux, Rzymu, Moskwy czy New Delhi.

  Kurator: Przemek Sowiński