Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

fot. materiały prasowe
Galeriafot. materiały prasowe
 • Prezenter wieczornym wiadomości dowiaduje się o planowanym przez stację zwolnieniu i ogłasza w swoim ostatnim dzienniku, że popełni samobójstwo. W efekcie powraca na antenę, by gromić wady Ameryki. Film obnaża mechanizmy działania mediów, w których zysk usprawiedliwia wszelkie matactwa i nieprawości. Film został nagrodzony czterema Oscarami. Jego reżyser, Sidney Lumet (1924-2011) odebrał w 2005 r. honorowego Oscara za całokształt twórczości.

 • Sidney Lumet

  Amerykański reżyser, scenarzysta, aktor i producent filmowy. Lumet wyreżyserował ponad 40 filmów. Pierwszą nominację do Oscara otrzymał w 1958 za reżyserię sztuki Reginalda Rose Dwunastu gniewnych ludzi – swój kinowy debiut reżyserski (Grand Prix na MFF w Berlinie w 1957). Kolejne nominacje otrzymał za reżyserię filmów: Pieskie popołudnie (1975), Sieci (1976) oraz Werdykt (1982), a także za scenariusz do filmu Książę Wielkiego Miasta (1981). 27 lutego 2005 odebrał nagrodę honorowego Oscara za całokształt twórczości.

 • Data premiery: 14 listopada 1976 (Los Angeles)
  Reżyseria: Sidney Lumet
  Autor muzyki: Elliot Lawrence
  Scenariusz: Paddy Chayefsky
  Nagrody: Nagroda Akademii Filmowej dla najlepszego aktora pierwszoplanowego