Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

fot. Maria Kabelis
Galeriafot. Maria Kabelis
  • O sztuce zbyt często myśli się jak o czymś, co pozwala się wycofać, odbić wysoko. Zgodnie z tym wyobrażeniem artyści wiodą i tworzą życie, które może interesować, ale trudno je naśladować. Paradoks polega na tym, że to, co dla większości z nas pozornie wiąże się z nieprzystosowaniem, okazać się może szukaniem sposobów na radzenie sobie z życiem, koniecznością podążania za decyzją, jaką jest akt artystyczny.

    idea: Maciej Frąckowiak / Klaudia Lewczuk
    prowadzenie: Klaudia Lewczuk

    O MUZYCE. ANDRZEJ BIEŃKOWSKI I RAFAŁ ZAPAŁA / 9.06 / 18:00

    "Bycie blisko sztuki jest najpiękniejszym co, można robić w życiu" - uważa Zbigniew Warpechowski. O tym, jak artystyczna pasja zamienia się w pracę, jak staje się życiem i w jaki sposób wpływa na postrzeganie codzienności będziemy rozmawiać z zupełnie wyjątkowymi gośćmi. Zaprosiliśmy dwóch wybitnych badaczy i muzyków: Andrzeja Bieńkowskiego z Warszawy i związanego z Poznaniem Rafała Zapałę. Pierwsze spotkanie z cyklu "Sposoby na życie" poświęcimy muzyce. Andrzej Bieńkowski opowie o kolekcjonowaniu i docieraniu do wiejskiej muzyki, a Rafał Zapała o twórczym procesie na styku technologii i instrumentalistyki.

    KOMUNA-KOLEKTYW-SPÓŁDZIELNIA. KATARZYNA JANKOWSKA, MARTA KEIL / 10.06 / 18:00

    Kim jest współcześnie lider grupy? Czy jego rola musi być ściśle określona, musi zarządzać i delegować zadania, czy może siły rozkładają się inaczej? Coraz częściej najistotniejsza staje się energia, która tkwi we współdziałaniu. O nowej formule grupy oraz o tym, w jaki sposób przekłada się ona na charakter działań porozmawiamy z Martą Keil, zaangażowaną we współtworzenie kolektywu programowego Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz z Katarzyną Jankowską, będącą częścią Fundacji Fabryka UTU w Toruniu.

    O OBECNOŚCI. MICHAŁ MIODUSZEWSKI, AREK PASOŻYT / 16.06 / 18:00

    Zaangażowanie jako kategoria autentyczności. Najciekawsze są miejsca styku. Pomiędzy działaniem artystycznym a społecznym klaruje się często przestrzeń prowokująca zmianę. Albo mówiącą o nowych możliwościach. O nieinwazyjnej obecności i punktowaniu problemów od poziomu globalnego do lokalnego i na odwrót porozmawiamy z Michałem Mioduszewskim i Arkiem Pasożytem.

  • Andrzej Bieńkowski

    Malarz, etnograf, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Miał ponad sto wystaw w kraju i za granicą. Autor książek "Ostatni wiejscy muzykanci" (Prószyński i S-ka 2001), "Sprzedana muzyka" (Czarne 2007) oraz "1000 kilometrów muzyki. Warszawa - Kijów" (MCKiS & Muzyka Odnaleziona 2009). Materiały do serii "Muzyka odnaleziona" gromadził od 1980 roku, jeżdżąc po wsiach Polski centralnej i Ukrainy. Zgromadził imponujące prywatne archiwum etnograficzne nagrań, filmów i zdjęć. Laureat nagrody imienia Oskara Kolberga.

    Rafał Zapała

    Komponuje, aranżuje, improwizuje [pianista, perkusista, live electronics], adiunkt na Wydziale Kompozycji oraz pracownik Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu. kompozytor, improwizator (pianista, perkusista, live electronics), artysta dźwięku, adiunkt w Zakładzie Kompozycji i pracownik Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznejw Poznaniu (SMEAMuz Poznan), doktor kompozycji Zapała nie dostrzega granic pomiędzy muzyką poznaną poprzez akademickie wykształcenie, muzyczne doświadczenia kontrkultury i współpracy z artystami z innych dziedzin sztuki. Jego muzyka jest prezentowana na festiwalach muzyki współczesnej, w jazzowych klubach, scenach muzyki eksperymentalnej oraz w otwartych przestrzeniach miejskich. 

    Katarzyna Jankowska

    Absolwentka malarstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, Ekonomii Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz podyplomowych Muzealniczych Studiów Kuratorskich Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Związana ze środowiskiem toruńskich organizacji pozarządowych, Przewodnicząca Fundacji Fabryka UTU, współzałożycielka i członkini Spółdzielni Socjalnej KULTURHAUZ, członkini Stowarzyszenia SZTUKA CIĘ SZUKA. W latach 2009-2011 kuratorka Działu Edukacji Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Autorka koncepcji i scenariuszy warsztatów oraz działań edukacyjno-artystycznych, skoncentrowanych na sztuce współczesnej. Koordynatorka/ kuratorka projektów Dźwiękospacery, Subiektywna mapa Torunia, URban gardeners, Filmogranie! oraz wielu innych. Założycielka Społecznego Domu Kultury na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu oraz Pracowni Społecznej KULTURHAUZ.

    dkbydgoskie.pl
    dzwiekospacery.pl
    fabrykautu.wordpress.com
    kulturhauz.com

    Marta Keil

    Kuratorka, obecnie prowadzi dział kuratorsko-dramaturgiczny w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Wspólnie z Grzegorzem Reske odpowiada za program Festiwalu Konfrontacje w Lublinie. Jest autorką i kuratorką projektu East European Performing Arts Platform (www.eepap.org) oraz jedną z inicjatorek i kuratorek projektu Identity.Move! (www.identitymove.eu). Współzałożycielka kolektywu MicaMoca, prowadzącego od maja do września 2011 roku tymczasowe centrum sztuk performatywnych MicaMoca w Berlinie. Doktorantka Instytutu Sztuki PAN. Prowadzi bloga fraukeil.wordpress.com

    Michał Łukasz Mioduszewski

    Artysta, psycholog społeczny, animator działań kulturalnych. W 2009 roku ukończył Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej na wydziale Społecznej Psychologii Internetu i Komunikacji. Obecnie w pracowni Krzysztofa Wodiczki finalizuje studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (wydział sztuki mediów). W 2010 roku w Parku Rzeźby na warszawskim Bródnie zapoczątkował działalność bezgotówkowego miejsca spotkań – Domek Herbaciany. W tym samym roku w grupie studentów Pawła Althamera uczestniczył w Biennale Sztuki w Gwangju, a rok później w Moskwie. Natomiast podczas krakowskiego Grolsch Artboom Festival zainicjował bezpieniężną kawiarnię Cafe Fińskia. Obecnie współtworzy 3 Pokoje z kuchnią – sąsiedzkie miejsce spotkań oparte na niefinansowej wymianie wiedzy na warszawskiej Białołęce.