There Might Be Others to spektakl nawiązujący do amerykańskiej tradycji open scores – choreograficznych zdarzeń, w ramach których tancerze komponują spektakl w czasie realnym korzystając z wypracowanych wcześniej zestawów zasad, różnego rodzaju zadań i gier. Punktem wyjścia dla choreografii jest partytura i zestaw wskazówek spisany dla wykonawców aleatorycznego dzieła Terry’ego Riley In C, a podstawowy budulec choreografii stanowią moduły ruchowe - od popisów wirtuozerskich, przez propozycje prostych zadań (tasks), aż do interakcji z publicznością. Wykonawcy dysponują swobodą gry i wielokrotnego wedle upodobań powtarzania modułów i wymieniania się nimi. Choreografia powstaje na naszych oczach dzięki indywidualnym decyzjom tancerzy i ich instynktownym odpowiedziom na ciągle zmieniającą się wokół nich sytuację i przypadkowe spotkania z innymi wykonawcami. Chwilami wyciszony, a za chwilę zaś iskrzący energią, spektakl pozwala na obserwację procesów decyzyjnych tancerzy i nieprzerwaną ewolucję dzieła.
Praktyka There Might Be Others eksponuje indywidualność performerów przy jednoczesnym nacisku na kolektywne działanie. Aleatoryczne, przypadkowe elementy partytury pozwalają na balans między ściśle określonym ruchowym słownikiem i spontaniczną nim grą – kreacją.
Polska odsłona There Might Be Others, realizowana razem z Instytutem Adama Mickiewicza, połączy 7 tancerzy polskich i 3 amerykańskich.Wydarzenie jest częścią Campus Project organizowanego przez culture.pl.
Bilety oraz wejściówki dostępne w Punktach Informacyjnych Starego Browaru (ul. Półwiejska 42).
Rebecca Lazier
Nowojorska choreografka i tancerka. Własne prace tworzy od 1995 roku. Prezentowała je na najważniejszych nowojorskich scenach – w La MaMa, Danspace Project, The Kitchen, Muzeum Guggenheima oraz w wielu miastach w USA i poza nimi. Jej ostatnią produkcję – stworzony w Grecji spektakl Coming Together / Attyka – krytyk Eva Yaa Asantewaa okrzyknęła jednym z najważniejszych doświadczeń 2013 roku. Film powstały na bazie tej pracy prezentowany był m.in. w ramach Biennale Architektury w Wenecji.
Rebecca Lazier była artystą -rezydentem Movement Research, Fundacji Teatru Joyce, Yard i Djerassi Resident Artist Program i stypendystką wielu międzynarodowych programów i instytucji. Obecnie jest profesorem tańca na Uniwersytecie w Princeton, a wcześniej wykładała na UCLA w Kalifornii, w Sinan Konserwatorium w Stambule, w Trinity College w Hartford Ballet i na Wesleyan University. W latach 2002-2006 była dyrektorem artystycznym festiwalu White Mountain Summer Dance Festival. Brała udział w wielu konferencjach i kongresach (m.in. w ramach Dance USA, Institute for Advanced Study Uniwersytetu w Minnesocie, podczas Congress on Research in Dance, oraz w The Juilliard School w Nowym Yorku).
Występują: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Simon Courchel, Natalie Green, Kaya Kołodziejczyk, Agnieszka Kryst, Jan Lorys, Romana Nagabczyńska, Christopher Ralph, Paweł Sakowicz, Anna Steller
Światło: Ewa Garniec