Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

Vlatka Horvat. This Here and That There: Los Angeles. Photo: Vincent Alpino. Courtesy the artist
GaleriaVlatka Horvat. This Here and That There: Los Angeles. Photo: Vincent Alpino. Courtesy the artist
  • Scenerią This Here and That There jest płytki zbiornik wodny. Artystka wykonuje proste, powtarzalne działania choreograficzne z użyciem kilkudziesięciu krzeseł, które ustawia w różnych konfiguracjach. Obrazują one ulotne, arbitralne relacje zachodzące między naszymi ciałami a otoczeniem. Subtelna choreografia skłania do kontemplacji i spojrzenia z dystansu na własne usytuowanie w przestrzeni fizycznej, ale też w społeczeństwie – wobec innych osób, gdy jesteśmy w tłumie lub sam na sam ze sobą. Performans Vlatki Horvat w metaforyczny sposób komentuje też potrzebę stwarzania nowych ładów w płynnym, niestabilnym świecie. Czas trwania akcji – osiem godzin – nawiązuje do standardowego dnia pracy, który jednak, jak zauważa artystka, w dzisiejszym świecie rzadko trwa tak krótko. Widzowie oglądają akcję z dystansu, z góry – dzięki czemu obejmują wzrokiem całą zmieniającą się kompozycję.

  • Vlatka Horvat 

    Urodzona w Chorwacji jest artystką wizualną, tworzy instalacje, rzeźby, projekty fotograficzne, wideo, performansy, projekty fotograficzne i tekstowe.W centrum jej zainteresowania znajduje się postaci ludzkiej usytuowanej w niepewnym położeniu i jej relacji z otoczeniem. W podejmowanych działaniach dokonuje rearanżacji i rekonfiguracji obiektów oraz stwarza przestrzenie społecznych relacji i gra z ich możliwymi układami. Vlatka Horvat studiowała teatr i performance w Chicago, na uniwersytecie Roehampton w Londynie obroniła oparty na praktyce artystycznej doktorar. Po dwudziestu latach pobytu w USA artystka obecnie mieszka w Londynie. Jej prace pokazywane były na całym świecie, m.in. na 11th Istanbul Biennial, nowojorskim The Kitchen, Disjecta w Portland, STROOM (den Hague), MOMA PS1 w Nowym Jorku. Vlatka Horvat jest reprezentowana przez galerie: Zak/Branicka w Berlinie, annex14 w Zurychu i Rachel Uffner w Nowym Jorku.

    www.vlatkahorvat.com