Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski
  • Po raz drugi Plac Wolności stanie się miejscem odkrywania nauki oczami i głosem dzieci. Młodzi Naukowcy poprowadzą cykl wykładów przedstawiając swoje pasje i wyniki własnych badań. Polska Akademia Dzieci to pierwszy uniwersytet w Polsce kierowany do dzieci i przez nie prowadzony.

    prowadzenie: Paweł Hostyński i Barbara Purandare - Polska Akademia Dzieci
    partner: Polska Akademia Dzieci

    Wykładowcy:

    Siostry Liszkowskie poprowadzą wykład "Pszczoła - mój przyjaciel"

    Zosia Liszkowska 13 lat uczennica 6 klasy SP, lubi organizować przyjęcia, piec pyszne tarty i wymyślać nowe przepisy na słodkie desery. Dużo czyta, pisze książki, gra na skrzypcach i fortepianie. Marzy o pracy lekarza i prowadzeniu eksperymentów w laboratorium...Chciałaby zamieszkać w Nowej Zelandii .

    Dobrochna Liszkowska 10 lat uczennica 3 klasy SP, lubi godzinami rysować i tworzyć zabawne ilustracje do bohaterów książek swojej siostry. Lubi przebywać wśród zwierząt i wśród ludzi różnych pokoleń. Lubi spać poza domem i wstawać około południa... Zabawnie recytuje wiersze Tuwima i Brzechwy. Chętnie gra na skrzypcach, gitarze i fortepianie. Marzy o farmie berneńczyków i kotów europejskich (brytyjskich krótkowłosych).

    Magdalena Brożek poprowadzi wykład „Co w nas płynie, że żyjemy”.

    Nazywam się Magdalena Brożek. Jestem uczennicą klasy 3 Szkoły Podstawowej nr 3. im. B. Krzywoustego w Poznaniu. Do moich zainteresowań należy gra na gitarze, rysowanie i czytanie książek. Bardzo lubię śpiewać i tańczyć. W przyszłości chciałabym pomagać ludziom, może chorym dzieciom ale jeszcze nie wiem, jaki chciałabym wykonywać zawód. Moje wystąpienie będzie dotyczyło budowy, funkcji i  składu krwi.

    Amelia Styczyńska i Wiktoria Przywecka uczennice klasy IV Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich Granowie, poprowadzą wykład „Mózg –centrum dowodzenia”. Zainteresowania Amelii Styczyńskiej to neurobiologia, sport i rysowanie. Wiktoria Przywecka interesuje się również neurobiologią.

    Dobrochna Kłosowska i Maja Różycka, uczennice klasy II SP 90 w Poznaniu w prezentacji „A ja mam psa” opowiedzą w niej o roli psa w życiu człowieka i o zadaniach opiekuna zwierząt. 

    Nazywam sie Dobrochna Kłosowska, mam 8 lat i interesuję się muzyką, śpiewem i tańcem, a także lubię rysować i czytać książki. Od dwóch lat należę do zespołu teatralno - estradowego "Ferajna". W domu mam psa- owczarka niemieckiego, który wabi się Ajla i świnkę morską Nelę. Bardzo kocham moje zwierzaki i już nie mogę się doczekać, kiedy podrosnę i będę mogła samodzielnie wychodzić z Ajlą na długie spacery.

    Nazywam się Maja Różycka, mam 7 lat i interesuje mnie muzyka i sport. Od 2 lat uprawiam judo odnosząc pierwsze zwycięstwa w ramach dziecięcej ligi.  Moją pasją jest też przyroda i zwierzęta. Potrafię godzinami obserwować naturę i podziwiać jej plony. Kocham zwierzęta małe i duże.. Moim małym przyjacielem jest chomik Gucio. Marzę o życiu na wsi i posiadaniu własnego psa.

    Grzegorz Swędrowski, lat 11, uczeń Katedralnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Poznaniu, od zawsze piłkarz (dzięki niemu w przedszkolu zakupiono bramki do rozgrywania meczów piłki nożnej), od zawsze pisarz (napisał około 70 "książek"). Treści wykładu ”Czy piłkarz może pisać książki? Czy pisarz potrafi strzelać gole?” obejmować będą ciekawostki ze świata piłki nożnej oraz podpowiedzi jak napisać trzymającą w napięciu dobrą książkę.

    Rodzeństwo Elżbieta i Grzegorz Boroszko pokażą niesamowity świat fizyki podczas prezentacji "Dotknij fizykę! Grawitacja, optyka i inne przypadki"

    Wykład szósty z kolei Rośliny i zwierzęta w klasie szkolnej - Miriama Raś - uczennica klasy V Społecznej Szkoły Podstawowej w Zalesiu koło Złotowa woj. wielkopolskie.

    Miriama Raś - ma 12 lat, lubi tańczyć, śpiewać, czasami czytać, gotować. Ostatnio zainteresował ją fragment Ani z Zielonego Wzgórza i jej przygoda z sokiem malinowym, który okazał się nalewką i poróżnił dwie przyjaciółki. Pieczenie ciasteczek i innych słodkości jest jej pasją. Lubi też biegać, ćwiczyć, wydurniać się i ma szalone pomysły. Na wykładzie pokaże rośliny i zwierzęta (pelargonie, komarzyce, trzykrotki i szczawik trójkątny oraz patyczaki i żółwie). Opowie jak się nimi opiekować i do tego wyjaśni dlaczego na naszych lekcjach jest fajnie.

    Co w gnieździe rybołowa piszczy i inne ciekawostki ptasie  Olek Landowski uczeń klasy III Szkoły Podstawowej im. Tony'ego Halika w Górznej koło Złotowa woj. wielkopolskie.

    Olek Landowski - ma 10 lat, mieszka w leśniczówce, bo tata jego jest leśniczym. Interesuje się paleontologią i ornitologią (dla niewtajemniczonych paleontologia to nauka o zwierzętach prehistorycznych, a ornitologia to nauka o ptakach). Kiedyś będzie szukał szczątków dinozaurów i dlatego teraz stara się jak najwięcej dowiedzieć się o tych wymarłych zwierzętach. Ptaki są dalszymi "krewnymi" wymarłych gadów i z zachowania ptaków można dowiedzieć się o tym jak żyły kiedyś dinozaury, dlatego z wielkim zainteresowaniem obserwuje ptaki, a teraz od dwóch lat ma możliwość przyglądania się życiu rybołowów. Opowie o tym w swoim wykładzie.

    Prowadzący:

    Paweł Hostyński

    doktor nauk humanistycznych, pracownik UAM w Instytucie Lingwistyki Stosowanej, absolwent Liceum Plastycznego, studia magisterskie w Instytucie Filologii Germańskiej UAM. Publikacje i szkolenia z zakresu psychologii humanistycznej w dydaktyce języków obcych. Od roku 2010 roku koordynator Polskiej Akademii Dzieci w Poznaniu - obecnie w WSNHiD. Pasjonuje się edukacją w kontekście pozasystemowym, współpracuję ze Szkołą Geniuszy i Przedszkolem Naukowo-Sportowym GEDANIA w Gdańsku. Moje hobby to żeglarstwo, malarstwo i fotografia oraz podróże i wyprawy górskie (2015 Kilimandżaro).

    Barbara Purandare 

    doktor nauk medycznych, z pierwotnego wykształcenia pedagog. Pracownik naukowy Katedry Geriatrii i Gerontologii, Pracowni Terapii Zajęciowej, Wydziału Nauk o Zdrowiu, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Od trzech lat koordynator z ramienia JM Rektora UMP projektu „Mały Medyk” - Polska Akademia Dzieci w UMP. Członek Stowarzyszenia PAD. Prywatnie mama bliźniaków, miłośniczka koni, interesuje się kreatywnymi metodami w edukacji, lubi podróżować i fotografować.

    „Mały Medyk” czyli Polska Akademia Dzieci w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Projekt zainaugurowany został w październiku 2012 roku, opiera się na idei i założeniach PAD.

    Misją projektu "Mały Medyk" jest:

    • wspieranie rozwoju potencjału naukowego dzieci i młodzieży;
    • zainteresowanie naukami medycznymi i przekazanie podstaw metod badawczych;
    • umożliwianie kontaktu z najnowszymi osiągnięciami nauki i naukowcami;
    • rozwijanie pasji naukowych u dzieci oraz możliwość dzielenia się nimi ze swoimi rówieśnikami;
    • promowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia i postaw prozdrowotnych;
    • kształtowanie wśród dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych i higieny;
    • przekazywanie wiedzy z zakresu:
    - anatomii człowieka i funkcjonowania organizm
    - ratownictwa medycznego
    - diagnostyki i leczenia chorób
    - profilaktyki
    - farmacji

    Co roku w projekcie uczestniczy prawie 400 dzieci z kilkunastu szkół z Poznania i okolic.