Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

Grupa Twożywo / Bezkres 2004
GaleriaGrupa Twożywo / Bezkres 2004

W animacji zatytułowanej Szumowina warszawska grupa Twożywo zastanawia się nad tym, w jaki sposób oraz w jakim stopniu kształtuje nas i otaczającą rzeczywistość generowany przez współczesne media szum informacyjny.

W latach 60. znany medioznawca Marshall McLuhan ogłosił, że ludzkość wkracza w wiek informacji. Nie był jednak w stanie przewidzieć ani skali zjawiska, ani tego jak w nowej erze zmieni się sposób postrzegania świata oraz charakter międzyludzkich relacji. A zmieniło się niemal wszystko. We wszechogarniającym szumie informacyjnym zacierają się znaczenia, a nadmiar danych skutecznie paraliżuje możliwość ich rzetelnej oceny. Tak jak w animacji grupy Twożywo, gdzie zredukowaną do samego konturu postać bohatera wypełnia, w tym samym stopniu, co tło, migająca morka. Zagubiony w labiryncie, którego jednorodną przestrzeń tworzą miejsca o różnym natężeniu szumu, szablonowy everyman nadaremnie próbuje wyłuskać coś istotnego z nadmiaru bodźców, który niczym kamień spada na jego barki.

ZOBACZ WIDEO