Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08 - 28/06/2015

fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski

"Czarodziejska góra" na podstawie powieści Thomasa Manna to publikacja, która towarzyszy prapremierze opery Pawła Mykietyna Czarodziejska góra. Pokazy przedsięwzięć artystycznych inspirowanych twórczością Thomasa Manna stanowią wyjątkową okazję, by na temat dzieł Manna wypowiedzieli się nie tylko literaturoznawcy i germaniści, ale też twórcy sceny. Spojrzenie artystów otwiera perspektywę często pomijaną przez specjalistów, taką, która pozwala wyjść poza analizę historyczną i wskazuje na żywotność dzieła, aktualność jego języka, tematu, poszczególnych wątków. Artyści dokonują bowiem adaptacji klasycznych tekstów do dyskursów współczesnej kultury i ukształtowanych pod ich wpływem sposobów postrzegania i percepcji widza. Przystosowują też elementy literackie do indywidualnej estetyki własnych teatrów.

Obecność twórczości Thomasa Manna na Malcie będzie zatem okazją do zadania pytania o jego miejsce we współczesnej europejskiej kulturze teatralnej, muzycznej i filmowej. Publikacja składa się z części eseistyczno-analitycznej, wywiadów oraz zdjęć, zawiera ponadto libretto napisane przez Małgorzatę Sikorską-Miszczuk w języku polskim oraz niemieckim. W tekstach kontekstowych podejmiemy również temat obecności Manna w kulturze polskiej. Jest to perspektywa tym bardziej interesująca, że niemiecki pisarz współkształtował wrażliwość kilku polskich pokoleń na zagadnienia związane z duchowością człowieka, historiozofią i rolą artysty w życiu określonej społeczności. 

Opera jest koprodukcją Malta Festival Poznań, Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Programu II Polskiego Radia.